PVS podala trestní oznámení kvůli znečištěné vodě v kanalizaci

Pražská vodohospodářská společnost (PVS) podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli vypouštění vysoce znečištěné vody do pražské kanalizace. ČTK to řekla pražská radní Jana Plamínková (STAN). S čištěním vody má problém Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV).

2 min. čtení

Její provozovatel, Pražské vodovody a kanalizace, musel na začátku dubna vyhlásit havarijní stav. Pražanům nebezpečí nehrozí. Do běžného provozu se čistírna vrátí na přelomu května a června.

Ve znečištěné vodě se objevilo vysoké množství dusíku, které přiotrávilo v ÚČOV bakterie, které čistí vodu, a čistírna tak vodu nestíhala čistit. "Nakonec se ukázalo se, že nebude nutné nakupovat nové, bakterie začaly regenerovat," řekla Plamínková. Po původci město i policie pátrají. Znečištěná voda přitékala do čistírny v únoru a březnu. Do původního množství by se měly bakterie vrátit zhruba na konci května.

Vysoce znečištěná odpadní voda byla nelegálně vypouštěna od poloviny února do asi 10. března, a to vždy o víkendech nebo v nočních hodinách. Průměrné koncentrace všech důležitých ukazatelů znečištění na přítoku do čistírny byly nejvyšší za posledních šest let. Samotné Pražany havárie neohrozila.

ÚČOV byla na Císařském ostrově uvedena do provozu v roce 1966. V 80. a 90. letech 20. století byla rekonstruována, zejména byla navýšena její nedostačující kapacita. Nyní Praha chystá její další obnovu, konkrétně výstavbu nové vodní linky. Ta by měla být do zkušebního provozu spuštěna v prosince 2017.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme