PVK řeší situaci v pražských Dejvicích

Vodu z vodovodní sítě v Dejvicích a Bubenči nebude možné pít nejméně do středy, jsou potřeba další testy. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) dnes doplní současných 50 cisteren o dalších deset, novinářům to řekl generální ředitel PVK Petr Mrkos. Bez pitné vody je asi 32.000 lidí.

2 min. čtení

Voda obsahuje vyšší koncentrace koliformní bakterie, které bývají přítomny ve fekáliích. Lidé měli po požití vody střevní potíže, asi 130 vyhledalo lékaře a dva byli hospitalizovaní.

Pravděpodobnou příčinou byl pokles tlaku ve vodovodu, při kterém byla nasáta stojatá voda s bakteriemi ze slepé přípojky, která není zakreslena v mapě. S podobnou přípojkou se PVK v Dejvicích už setkaly. "Budeme ji hledat asi na kilometrovém úseku pomocí kamerového systému," řekl Mrkos. Pátrat budou mezi vodojemem Andělka a hotelem Diplomat.

V současné době PVK vodovod proplachuje, nedělní výsledky rozborů vody ještě ukázaly u některých vzorků zvýšené hodnoty. Podle Mrkose první rozbory PVK prováděly preventivně v pátek, protože při výměně vodoměrů klesal tlak v síti. "Než jsme dostali výsledky rozborů, které trvají jeden den, už jsme měli informace z nemocnic," řekl ředitel vodohospodářů.

Lidé, kteří vyhledali kvůli střevním potížím lékaře, budou moci žádat kompenzaci. Po vyčíslení ušlého zisku dostanou odškodnění i firmy, PVK jsou pro takové případy pojištěny.

Foto: Wikipedia, Matěj Baťh, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme