Půjčovny lodí na Orlici v Královéhradeckém kraji nouzi o zákazníky nemají

Půjčovny lodí na řece Orlici v Královéhradeckém kraji nemají v těchto dnech o zákazníky nouzi. Denně se po nich plaví desítky vodáků. Největší zájem o půjčování lodí je o víkendech, vyplynulo z dnešního vyjádření zástupců půjčoven. Nejvytíženější úsek je mezi Kostelcem nad Orlicí a Krňovicemi. Orlice patří i v kraji k nejoblíbenějším vodáckým řekám.

4 min. čtení

"Je už zvykem, že když je nejméně vody, tak je nejvíce lidí, a to je zrovna teď. Největší zájem je o sobotách a nedělích. Na Orlici jsme na tom trochu jinak než na Vltavě nebo jiných dovolenkových řekách, sjížděný úsek je tu kratší." řekl ČTK Libor Borůvka z půjčovny lodí v Kostelci nad Orlicí.

Kostelcem protéká Divoká Orlice. Podle Borůvky je tato řeka bez problémů sjízdná právě z Kostelce. "Z Doudleb nad Orlicí to ale také ještě jde," řekl ČTK Borůvka.

Divoká a Tichá Orlice se slévají kousek nad Týništěm nad Orlicí a poté má tok název Orlice. V Hradci Králové se Orlice vlévá do Labe.

Zájem vodáků hlásí také z půjčovny lodí v Týništi nad Orlicí. "Od pondělí do čtvrtka jsou lodě volné i bez objednání, na víkendy je zájem větší, tam doporučujeme si lodě předem rezervovat. Největší zájem je o soboty. Celkově je ale letos v červenci zájem o půjčování lodí průměrný," řekla dnes ČTK Lenka Vrbatová z půjčovny lodí v Týništi nad Orlicí.

Půjčovny lodí na Orlicích v Královéhradeckém kraji zaznamenaly větší zájem v červnu, a to hlavně kvůli zájmu škol.
"Červen byl neskutečně nabytý, teď asi lidé vyrážejí na delší dovolené," řekla ČTK Vrbatová.

Sjízdná je také Tichá Orlice, sjízdný úsek začíná pod Chocní. "V tuto dobu, kdy méně prší, je tradičně méně vody, ale nejde o žádný extrém, jde o klasický letní stav. Na spojené Orlici se lidé i za současného horkého a suchého počasí nemusí bát, že by to byla pěší turistika, tam nebývá problém," řekla ČTK Vrbatová.

Kromě Orlice mohou vodáci v Královéhradeckém kraji vyrazit i na další řeky. Podle vodáckého webu je sjízdná třeba řeka Úpa z České Skalice, Metuje v úseku takzvané staré řeky z Nového Města nad Metují. Sjízdný úsek Labe začíná pod Dvorem Králové nad Labem.

Foto: Wikipedia, Böhringer, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme