Pstruhům se v čisté Ohři bude dařit

Známý rybář a ochránce přírody Jakub Vágner vypustil 10. května zhruba tunu dospělých pstruhů do řeky Ohře v Terezíně. Stalo se tak díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia. Za šest let projektu „Cesta pstruha“ se tak již do českých řek navrátilo přes 12 tun pstruhů potočních.

Drtivou většinu vysazených ryb tvořili, podobně jako v minulosti, „divocí“ pstruzi potoční, zbytek několik trofejních pstruhů duhových. Celkem bylo do Ohře vysazeno zhruba 600 kusů ryb ve stáří tří let a více, které byly odchovány v severočeské nádrži Nechranice. Terezín se stal po Plasech, Vrchlabí a Špindlerově mlýnu další lokalitou, kam byli pstruzi vypuštěni. Obdobný projekt, jako je plánované každoroční vysazování větších pstruhů potočních do přirozených lokalit, podle Jakuba Vágnera v Evropě neexistuje. Jakub Vágner i letos vybral vhodné místo, které je chráněné od kormoránů, kteří jsou velkými predátory ryb. Odborníci budou v dalších letech řeku monitorovat, zda se populace pstruhů uchytila.

Stejně jako v předchozích letech provázely Vágnera při vysazování pstruhů děti z místních základních škol, které si ráno vyslechly jeho přednášku o přírodě a rybách. Pak se s ním vypravily k řece, aby pomáhaly s vypouštěním pstruhů. Projekt Cesta pstruha jednak pomáhá vracet ryby do řek, ale také chce přispět k osvětě a působit na mládež, aby si vážila čisté přírody a podílela se na jejím zachování. To je cílem i dalších projektů, které v rámci biodiverzity skupina Veolia organizuje.

Letošní vypouštění pstruhů bylo už šesté v řadě. Prvním tokem, do kterého Vágner dospělé pstruhy v minulosti vysazoval, byla řeka Střela, v lokalitě u jezu na Velké louce v městečku Plasy na Plzeňsku. Počínaje rokem 2013 se působnost projektu rozšířila do řeky Labe – do Vrchlabí a v roce 2014 do Špindlerova Mlýna. V loňském roce byli pstruzi vypouštěni do Labe zhruba půl kilometru nad Labskou přehradou.

Více informací o projektu Cesta pstruha najdete na stránkách www.cestapstruha.cz.

Zdroj: redakce