První dva zrekonstruované mýtné domky na mostě Legií v plné kráse

Splečnost Veolia Voda finančně podpořila kompletní rekonstrukci mýtných domků na mostě Legií v Praze. Restaurátoři zde pracovali již od roku 2009. 2 mýtné domky byly slavnostně předány tento týden, zbylé 2 budou předány v říjnu.

3 min. čtení

Primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda (na foto vpravo) spolu s radní pro oblast správy majetku Aleksandrou Udženijou (na foto uprostřed) a finančním ředitelem Veolia Voda ČR Petrem Mrkosem (na foto vlevo) ve čtvrtek odpoledne odhalili na mostě Legií dva mýtné domky ze strany Smíchova, které byly po dobu tří let rekonstruovány. Zbylé dva domky budou z důvodu stavebních prací u Národního divadla odhaleny v říjnu.

„Mýtné domky si prošly kompletní rekonstrukcí, kterou si právem zasloužily – včetně jiných neduhů měly dokonce ještě průstřely po kulkách z druhé světové války. Most i domky byly postaveny za doby národního obrození, kdy na stavbu byl záměrně použit kámen v barvě trikolory a tuto barvu můžeme nyní vidět na nově zrekonstruovaných domcích,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda.

Rekonstrukce mýtných domků byla placena z výnosu reklamy společnosti Veolia Voda.
Tato společnost již svoji reklamou platila opravu vodárenské Šítkovské věže u Mánesa. „Máme radost, že jsme přispěli k obnově těchto krásných věží a udělali Prahu zase krásnější,“ řekl Petr Mrkos ze společnosti Veolia Voda.

Věže na mostě Legií

Rekonstrukce mýtných domků začala v dubnu roku 2009 s tím, že dokončení bylo plánováno na červenec 2010. Bohužel v únoru téhož roku se téměř dokončené mýtné domky staly útokem vandalů. Ze všech čtyř byly odcizeny měděné krytiny včetně ozdobných prvků a okapů, rovněž byla poškozena převážná část historických dřevěných krovů, a proto se rekonstrukce prodloužila.

Restaurátorských prací se ujali akademický sochař Antonín Kašpar, Pavel Filip a Petr Werich.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme