Zastupitelé města původně chtěli o projektu hlasovat na svém čtvrtečním zasedání, ale nakonec bod z programu pravděpodobně stáhnou.
"Objevují se nové skutečnosti, nové připomínky a nová data," řekl dnes novinářům náměstek primátora Petr Holický (ANO). Zástupci sdružení Malše a občanské iniciativy Zachraňme Malák argumentují například tím, že protipovodňová opatření vycházejí z údajů z roku 2004. "Tento model však doznal v posledních letech tolik zásadních změn, že realizovat protipovodňová opatření podle projektu lze bez nadsázky označit za svévolné poškozování životního prostředí," uvedl dnes na tiskové konferenci Tomáš Mráz ze sdružení Malše a občanské iniciativy Zachraňme Malák.
Aktualizovaný výpočet podle něj ukazuje třeba fakt, že hladina řeky je o 30 až 50 centimetrů níže, než ukazoval dříve stanovený model. Město si kvůli projektu objednalo posudek, který původní postup doporučuje. "Posudek obsahuje celou řadu chybných údajů a nepodložených tvrzení," uvedl Mráz. Náměstek Holický na to uvedl, že je "otázkou, nakolik jsou nová data relevantní."
Okolnosti možné úpravy lokality v blízkosti Malého jezu město řeší už několik let. Protipovodňová opatření mají obyvatele, kteří žijí u Malše, ochránit i přes stoletou vodou.
Foto: "Straňany – jez pod Čapkovým mostem" by Jitka Erbenová (cheva) – Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK