Protipovodňová opatření v Břeclavi doplní téměř 400 metrů dlouhá zídka

Protipovodňová opatření v Břeclavi doplní téměř 400 metrů dlouhá zídka na Komenského nábřeží. Vodohospodáři z Povodí Moravy tam nyní zahajují přípravné práce, stavět se začne příští rok. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

3 min. čtení

Vodohospodáři protipovodňová opatření Břeclavi udělali v letech 2016 až 2019, kdy v několika místech především zvýšili povodňové hráze a zdi. Aby byla protipovodňová ochrana obyvatel kompletní, je třeba podle mluvčího dokončit protipovodňová opatření právě na Komenského nábřeží.

Stavební práce státní podnik naplánoval na příští rok, potrvají zhruba šest měsíců. Vodohospodáři mají v plánu opravu současné protipovodňové zdi v délce 133 metrů a stavbu nové 377 metrů dlouhé zdi, která na tu současnou naváže. "Současný stav opatření v těchto místech nezajišťuje potřebnou ochranu a v době povodňových průtoků by zde mohlo docházet k rozlití vody mimo koryto vodního toku," uvedl mluvčí. Předpokládané investiční náklady akce státní podnik vyčíslil na 10 milionů korun.

Vodohospodáři ještě na podzim z lokality kvůli chystaným opatřením odstraní 18 stromů z přibližně 600 metrů dlouhého nábřeží. "Polovina z těchto stromů bude dle moderních postupů při ochraně životního prostředí použita na vytvoření broukovišť v Podivíně. Na místo vykácených stromů budou vysázeny nové stromy, mezi kterými budou zastoupeny zejména vrby a duby," uvedl mluvčí.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.

Foto: Wikiepdia, Fredericus, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme