Protipovodňová opatření v Břeclavi doplní téměř 400 metrů dlouhá zídka

Protipovodňová opatření v Břeclavi doplní téměř 400 metrů dlouhá zídka na Komenského nábřeží, stavbu Povodí Moravy zahájí v dubnu. Opraví také současnou zeď, na kterou nová naváže. Práce za 8,9 milionu korun potrvají sedm měsíců. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Práce si vyžádají dopravní omezení.

4 min. čtení

Vodohospodáři protipovodňová opatření Břeclavi zčásti zhotovili v letech 2016 až 2019, kdy v několika místech především zvýšili povodňové hráze a zdi. Stavba nové zídky na ně nepřímo navazuje. Práce se uskuteční na pravém břehu Dyje v úseku od pomníku Jana Amose Komenského až téměř po točnu autobusů. Současný stav opatření v těchto místech podle vodohospodářů nezajišťuje potřebnou ochranu a v době povodňových průtoků by se tam mohla rozlévat voda mimo koryto toku.

"Naše stavební řešení spočívá ve vybudování nové protipovodňové zídky v celkové délce 377 metrů a kompletní rekonstrukci stávající zdi v délce 133 metrů. Výška koruny zdí bude shodná s úrovní protipovodňových zdí na protějším břehu Dyje, tedy maximálně do výšky 60 centimetrů nad terénem," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Součástí stavby bude i náhradní výsadba, protože Povodí na konci loňského roku v místě kvůli chystané stavbě pokácelo stromy. Vodohospodáři tam vysadí 14 vrb a šest dubů. Dřevo z původních stromů vodohospodáři využili na zbudování broukoviště u Podivína na Břeclavsku.

Práce si vyžádají dopravní omezení, kdy Komenského nábřeží bude zjednosměrněné ve směru od točny ke Kulturnímu domu. Autobusy budou mít zajištěnu objízdnou trasu.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.

Foto: Wikiepdia, Fredericus, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme