Protipovodňová hráz v Mělníku za půl mld Kč bude dokončena v létě

Nová protipovodňová hráz v Mělníku by měla být dokončena v červenci. Proti velké vodě bude město na soutoku dvou řek chráněno třemi způsoby - betonovou a sypanou hrází a u Vinařství Lobkowicz mobilní hrází. Záchranáři ji zkušebně postaví v květnu. ČTK to včera řekl starosta Ctirad Mikeš (ČSSD).

3 min. čtení

Nové protipovodňové stavby budou v Mělníku chránit území, které bylo postiženo povodní v roce 2002. Jde o historickou část města Rybáře, Vinařství Lobkowicz, přístav a čtvrtě Psovka a Mazice. Stavět se začalo loni v lednu a ukončení se plánuje nejpozději na červenec. Nová hráz bude stát 545 milionů korun. Město přispěje třemi procenty, zbytek zaplatí investor, kterým je Povodí Labe.

Podle starosty se staví třemi technologiemi. U Vinařství Lobkowicz bude hráz z mobilních stěn, které speciální jednotka hasičů postaví vždy jen v případě ohrožení. Zkušebně ji chtějí postavit v květnu, aby zjistili, kolik času si stavba vyžádá. Odhad postavení mobilní hráze je podle Mikeše osm hodin. "Zhruba 14 hodin k nám natéká voda z Prahy. To znamená, že v případě, že bude v Praze vyhlášen třetí stupeň, jsme schopni na to okamžitě reagovat s předstihem několika hodin," dodal.

V přístavu bude stát betonová hráz, ve čtvrtích Psovka a Mazice bude hráz sypaná. "Po Labi jsme schopni vodu detekovat několik dní předem, u Vltavy v případě vypouštění Štěchovické nádrže je to zhruba 24 hodin. To znamená, že Mělník, který je na soutoku dvou řek, bude schopen na riziko velmi dobře reagovat," dodal starosta.

Mělník postihly povodně v letech 2002 a znovu v roce 2006. Vytopily desítky domů a napáchaly mnohamilionové škody.

 

Zdroj: Wikipedia, Kacir, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme