Proti zlodějům v moři budou bojovat elektronické ústřice

Chovatelé ústřic ve Francii mají novou zbraň v boji proti zlodějům, kteří jim každé Vánoce ukradnou tuny jejich produktu. Nasadí elektronické vysílače maskované jako ústřice, které zalarmují policii, jakmile je někdo vyzvedne z mořského dna. Informoval o tom zpravodajský server The Times.

2 min. čtení

Nová firma Flex-Sense z La Rochelle, která uvedla svou "ústřici v utajení" na trh minulý měsíc, už přijala objednávky v hodnotě milionu eur (27 milionů Kč). Vysílač je uzavřen v bílém plastovém pouzdře, které je navrženo tak, aby přitahovalo stejné mořské řasy a korýše jako ústřice kolem něj.

"Umělá ústřice velmi rychle splyne s okolím a stane se neviditelnou,"
řekl jeden ze spoluzakladatelů firmy Sylvain Dardenne. Baterie v zařízení vydrží 60 dní.

Chovatelé ústřic na francouzském atlantickém pobřeží, stejně jako místní policie, rok co rok hledají způsoby, jak zabránit krádežím. Jejich počet v posledních letech stoupá úměrně růstu cen ústřic.

V loňském roce připravili zloději před Vánocemi a oslavami konce roku o vypěstované ústřice téměř 1500 producentů v oblasti jihozápadního Atlantiku. Letos v září ukradli zloději deset tun ústřic při nájezdu do vod oblasti Marennes-Oléron.

Foto: Wikipedia, H. Zell, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme