Prostějov chystá revitalizaci městského rybníka za 7,5 milionu Kč

Do revitalizace městského rybníka nedaleko centra města se hodlá pustit prostějovský magistrát. Celkové náklady jsou vyčísleny na 7,5 milionu korun, město ale věří tomu, že ve veřejné soutěži se podaří cenu snížit. Požádalo také o dotaci 5,2 milionu korun ze Státního fondu životního prostředí. 

3 min. čtení

Pokud město peníze získá, práce zahájí letos, řekla dnes ČTK primátorova náměstkyně Ivana Hemerková (ODS). Podle ní se rybník neupravoval řadu let. Projekt proto počítá se zpevněním břehů, vybagrováním nánosů ze dna rybníka i vybudováním ostrůvku. "Po vypuštění rybníka jsme navíc zjistili, že rybník je v mnohem horším stavu, než jsme předpokládali. Kamenné opevnění po celém obvodu rybníka je velmi uvolněné. Musíme zjistit, zda už nejde o havarijní stav," uvedla Hemerková. V plánu je také výsadba zeleně podél rybníka i na ostrůvku.

Rybník se nachází nedaleko centra města v blízkosti Kolářových sadů. Dosud se o něj staral svaz rybářů, který ho používá jako chovný rybník. Rybochovná funkce by měla být zachována i po revitalizaci, úpravy by navíc měly zlepšit životní podmínky pro řadu živočichů. Pro obyvatele Prostějova slouží rybník jako oddechová zóna, není ale určen ke koupání.

Magistrát plánuje i další kroky, které mají přispět ke zlepšení životního prostředí ve městě. Podél města i v centru hodlá vysadit izolační zeleň, která bude chránit mimo jiné před prachem. Letos také plánuje rozšířit botanickou zahradu a revitalizovat Kolářovy sady.

Foto: Wikipedie: Pernak


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme