Projekt pražské čistírny patří mezi 30 s malou šancí na peníze EU

Projekt na modernizaci pražské čistírny odpadních vod patří mezi tři desítky těch, které zřejmě s definitivní platností nedosáhnou na podporu z evropských fondů.

3 min. čtení

I když ministerstvo životního prostředí stále jedná s Evropskou komisí, nepodařilo se v balíku 44 sporných projektů záměr za několik miliard korun dostat do desítky s lepšími výhledy.

Současně se podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) blíží moment, kdy peníze blokované pro pražskou čistírnu a další sporné projekty nabídne MŽP jiným zájemcům, kteří budou schopni dotace prostavět do konce roku 2015.

"Nechci vypouštět signál kamkoli, stále ještě jednáme," řekl dnes Chalupa novinářům. Velké šance ale zřejmě pražský projekt nemá. Stejně jako u dalších problémových žádostí tkví i u hlavního města zádrhel ve smlouvě s vodohospodářskou společností.

Chalupa přiznal, že ministerstvo určilo přesný termín, kdy rozhodne, že od prosazování třech desítek nejproblematičtějších modernizací čistíren ustoupí. Sdělit "deadline" novinářům ale odmítl. Před koncem loňského roku jeho náměstek Jakub Kulíšek hovořil o konci ledna.

Pražští zastupitelé v prosinci rozhodli, že hlavní město případnou dotaci z EU dofinancuje. Náklady na přestavbu a rozšíření pražské čistírny totiž přesáhnou 11 miliard korun. Z operačního programu Životní prostředí by Praha mohla dostat maximálně 5,9 miliardy korun.

Evropské komisi se nelíbí, že má proplácet peníze projektům, na nichž bude následně vydělávat soukromá firma. Většina vodovodní sítě v Česku je ve vlastnictví měst a obcí či jimi ovládaných firem, města ale pronajímají síť soukromým vodárnám, které pak do majetku nemusí příliš investovat.

Foto: Wikipedia, Estec, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme