Projekt charita:voda má úspěch také díky elektronickým médiím

Když Scott Harrison založil v roce 2006 projekt "charita: voda", bylo jeho neskromným cílem zajistit čistou nezávadnou pitnou vodu pro celý svět. Jako jeden z prvních použil model, ve kterém 100 % z veřejných darů je určeno pro financování vlastních vodních projektů. Průkopnický je také ve využívání eletronických médií.

5 min. čtení

Většina z nás nikdy opravdu nebyla žíznivá
Nikdy jsme nemuseli opustit domovy a pěšky ujít osm kilomentrů pro pitnou vodu. Jsme zvyklý prostě otočit kohoutkem a čistou vodu natočit do sklenice. Přesto existuje na planetě 748 000 000 lidí, kteří nemají čistou vodu. A právě těm se snaží Scott Harrison svým projektem pomoci.

K získání finančních prostředků vyžívá podobně jako jiné nadace několik způsobů. Klasicky můžete zakoupit brandovaná trička, láhve na vodu, náramky či dokonce tetování. Další možností je zaslání zvolené částky přímo na nadační bankovní účet. To všechno známe také z České republiky. Zajímavý je ale třetí způsob, jak může každý z vás pomoci. A to dokonce i když nemáte dostatečnou hotovost. Můžete uspořádat charitativní projekt. Budete mít narozeniny? Pak je to snadné. Stačí se zaregistrovat a požádat své přátele o podporu. Vaší fantazii se ale meze nekladou. Inspiraci najdete na internetových stránkách www.charitywater.org

Charita elektronicky

Pro prezentaci projektu využívá Harrison jako primární nástroj pro prezentace iPad: "Když jdu na schůzku nebo prezentovat náš projekt na konferenci, je snadné vzít iPad sebou.” Elektronická zařízení a média jsou dnes stejně důležitá i pro charitativní projekty. Scott Harrison dodává: " Máme více než 1,3 milionu následovníků na Twitteru. Je skvělé vidět, co o nás lidé říkají a co je zajímá. Dokonce jsme přes Twitter obdrželi i několik žádostí o schůzky, ze kterých se vyvinuly další akce."

Samotná cesta Harrisona k charitě nebyla jednoduchá
V roce 2004 odešel z ulic New York City na břeh západní Afriky a vyměnil svoji práci promotera špičkových nočních klubů a módních akcí za dobrovolnickou službu na palubě plovoucí nemocnici Mercy Ships. Brzy zjistil, že organizace je plná pozoruhodných lidí. Hlavní lékař byl chirurg, který odešel z Los Angeles. Původně chtěl zůstat dva týdny, před 23 lety… Nikdy už se nevrátil.

Harrison z počátku přijal pozici fotožurnalisty a začal cestovat napříč Afrikou. V novém prostředí, byl naprosto ohromen chudobu a občas i v slzách, dokumentoval život a nepředstavitelné lidské utrpení. V západní Africe, byl králem. Měl svoji postel, čistou tekoucí vodu a jídlo.

Po čase chtěl Scott vytvořit vlastní projekt a pitnou vodu si vybral jako hlavní směr podpory. "Pro mě je dnes charita nutná součást života. Je to schopnost používat pozici, vliv, relativní bohatství a moci tak ovlivnit život ostatních k lepšímu, " uzavírá Scott.

Příběh Scotta Harissona v rozhovoru s Kevinem Rosem

Kevin Rose interviews Scott Harrison of @charitywater from charity: water on Vimeo.

Learn more at www.charitywater.org


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme