Prohlédněte si vodohospodářskou laboratoř ČVUT v rámci Noci univerzit

Noc univerzit je společný projekt Českého vysokého učení technického, Vysoké školy chemicko-technologické a České zemědělské univerzity. V rámci této akce 28. února od 16.00 do 22.00 hod. je pro Vás připravena řada unikátních prohlídek do zákulisí vysokých škol. Vstup na akci je zdarma, pro děti je připravena řada poznávacích aktivit.

6 min. čtení

Noc univerzit je součástí Týdne neklidu, který je protestní akcí proti reformě vysokých škol a začne 27. února.

"Během Noci univerzit chceme ukázat krásu vědy, rozmanitost studijních programů na vysokých školách a přínos vysokých škol pro společnost. Na ČVUT bude k vidění řada zajímavých exponátů, interaktivních ukázek vědy a techniky a přehlídka výzkumných projektů. Oslovili jsme také několik vědeckých kapacit ze všech zúčastněných vysokých škol, aby přišly pro veřejnost prezentovat svou vědeckou práci zaměřenou právě k praxi,“ řekl Ing. Petr Máca, místopředseda Akademického senátu ČVUT v Praze.

Během odpoledne a večera bude možné nahlédnout do unikátní vodohospodářské laboratoře Fakulty stavební ČVUT (Thákurova 7, Praha 6).

VŠCHT Praha ( Technická 5, Praha 6) představí stánek se zajímavými chemickými pokusy pro pobavení i poučení. Ukáží několik z mnoha tváří moderní chemie: chemii hořící, ale i ledovou, návštěvníky zaujme jistě také chemie barevná a voňavá.

„Z nabídky přednášek vybíráme například doc. Františka Štěpánka, který jako jediný v České republice získal grant od ERC (European Research Council). Představí své chemické roboty (projekt Chobotix) – syntéza chemických robotů, tj. mikroskopických částic se schopností autonomního pohybu v kapalném prostředí a selektivní látkové výměny s okolím. Profesor Oldřich Lapčík se zeptá jako v pohádce „Co je na světě nejsladší?“ a sám si samozřejmě odpoví. "Docentka Jana Punčochářová slíbila zajímavou přednášku o jedech a možnostech jejich využití pro blaho člověka“, doplňuje Ing. Milan Bittner, místopředseda Akademického senátu VŠCHT Praha.

Česká zemědělská univerzita (Kamýcká 129, Praha 6) představí na Noci univerzit rozmanitost vědních oborů všech svých fakult a vědeckých institutů. Přední vědci univerzity seznámí účastníky například:

  • s nároky ekologického výzkumu v praxi, který ovšem nepostrádá nadhled, důvtip, intuici a zručnost (Fakulta životního prostředí);
  • poukáží na velmi zajímavý jev, jak vnímá zvěř geomagnetizmus;
  • poskytnou aktuální informace o měření geolokační hry Foursquare (Provozně ekonomická fakulta);
  • předvedou oceněné inovace jako například Plantograf V09 pro měření rozložení tlaku (Technická fakulta);
  • představí ukázky oceněných projektových návrhů zahradních architektů včetně 3D modelů;
  • milovníci zvířat se mohou těšit na výsledky práce Centra pro výzkum chování psů a vynikající ukázku dovedností jejich čtyřnohých svěřenců (Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů).

Foto: www.cvut.cz
 


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme