Proč pít “obyčejnou” vodu

Přečtěte si, jak důležitá je voda pro náš organismus, kolik jí potřebujeme vypít denně, co znamená mít žízeň nebo jak má vypadat skutečný pitný režim a mnoho dalších užitečných informací o účincích této životně důležité tekutiny.

6 min. čtení

Lidský organismus tvoří ze dvou třetin voda, přičemž množství vody v těle se během života mění. Například plod obsahuje 94% vody, novorozenec 77% a dítě do sedmi let 63%. V tělesném systému voda představuje důležitou tekutinu, ve které probíhá látková a energetická přeměna a spousta dalších zásadních dějů.

Voda navíc rozpouští do těla přijímané látky a významně ovlivňuje metabolismus. Samotná voda má navíc funkci přivaděče stopových prvků, minerálních látek a dalších důležitých elementů do organismu a funguje navíc jako chladící kapalina, která brání přehřátí organismu.

Během dne o vodu neustále přicházíme různými procesy v těle. Zhruba polovinu vody vyloučíme kůží a plícemi, zbytek močí a stolicí. je tedy nezbytné ji neustále doplňovat. Pokud tak neučiníme, dochází v našem organismu k dehydrataci. Tady ovšem pozor – už samotný pocit žízně znamená, že jsme dehydratovaní. Vodu bychom měli doplňovat dřív, než se pocit žízně dostaví. Čekat na ni je z fyziologického hlediska pozdě. Hypothalamus reaguje na chemické a fyzikální změny v tělesných tekutinách, hlavně v krvi a v mozkomíšním moku a žízeň vyvolá ve chvíli, kdy se hus­tota těchto tekutin zvýší nad bezpečnou hodnotu. Již ztráta 10 % vody způsobuje závažné poruchy tělesných pochodů.

Dlouhodobější dehadrytace má za následek rozvoj různých civilizačních chorob v důsledku zahlcení těla toxiny. Statistiky vyplývající z amerických studiií ukazují, že velká řádka lidí, kteří trpí zažívacími potížemi, vysokým krevním tlakem, některými alergiemi nebo únavovým syndromem je vlastně žíznivá.

Při dodržování správného pitného režimu je třeba řídit se několika pravidly. V prvé řadě by se měl každý naučit začít den sklenicí (0,3 l) pramenité občejné vody a během dne pak nečekat na pocit žízně, ale doplňovat vodu kontinuelně, nejlépe v menších doušcích v půlhodinových intervalech.

Základem pitného režimu je pramenitá voda. Pozor na velké mýty! Spousta lidí si myslí, že doplňují tekutiny tím, že si dají sladký džus, limonádu nebo čaj. Omyl – dokonce ani zelený nebo ovocný čaj nenahrazuje roli vody v těle, natož tak černý čaj nebo káva, které orgaismus dokonce odvodňují. Do pitného režimu se samozřejmě nepočítají ani mléčné nápoje.

Pro své zdraví také uděláte lépe, pokud budete pít vodu kohoutkovou namísto vody balené, která může obsahovat ftaláty uvolňující se z PET lahví.
 


Zdroj: PK

Zdroj: PK

Doporučujeme