Problémy s pitnou vodou v kampusu v Brně vyřeší výměna rozvodů

Výměna části vodovodních trubek ve dvou pavilonech kampusu Masarykovy univerzity vyřešila problémy s chutí a zápachem pitné vody. Škola proto stejným způsobem za plného provozu opraví i dalších 15 pavilonů, kde zatím problémy přetrvávají.

3 min. čtení

Výměna skončí v roce 2014, celkové náklady univerzita odhaduje na 34 milionů korun, řekla ČTK mluvčí školy Tereza Fojtová.

Problémy začaly před třemi lety, kdy si studenti poprvé stěžovali na kvalitu vody. Testy ukázaly, že voda sice nemohla ohrozit zdraví lidí, ale nesplňovala platné hygienické normy. Proto škola opatřila všechny kohoutky výstražnými cedulkami, zahájila zásobování kampusu balenou vodou a vyjednávala se stavebními firmami o nápravě.

V době, kdy se kampus projektoval a stavěl, se pro části vodovodních rozvodů běžně používalo potrubí z pozinkovaných ocelových trubek. Ukázalo se však, že zinek zhoršuje kvalitu vody. Stavbaři je proto nahradí nerezovými trubkami. Příklad dvou už opravených pavilonů ukázal, že se tím problém vyřeší.

"Stavební firmy zvládly instalaci nového potrubí pro studenou i teplou vodu bez zásadního omezení provozu pavilonů," uvedl kvestor Masarykovy univerzity Ladislav Janíček. Škola chce za běžného provozu vyměnit potrubí také v ostatních pavilonech, kde se závada projevila.

Předpokládané náklady v celkové výši 34 milionů korun zaplatí přibližně z 60 procent dodavatelé stavby, tedy firmy OHL ŽS a Unistav. Zbytek uhradí univerzita. Podle její mluvčí je to pro školu přijatelné řešení – sice zaplatí víc, než předpokládal původní projekt, ale získá vyšší kvalitu.

Univerzitní kampus Bohunice patří k největším stavebním projektům vysokého školství ve střední Evropě. Na ploše 42 hektarů vyrostlo vzdělávací a výzkumné centrum pro 5000 studentů a přibližně 1000 zaměstnanců. Celkové náklady na výstavbu činí více než pět miliard korun. Další vědecké i komerční stavby vznikají v okolí kampusu.

 

Zdroj: Wikipedia, Podzemnik, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme