Problémy malých obcí na Vyškovsku s výstavbou a financováním kanalizace

Mnohé obce na Vyškovsku se bojí, že nestihnou postavit veřejnou kanalizaci do určeného termínu. Kvůli nedostatku peněz představuje výstavba veřejné kanalizace zejména pro menší vesnice obrovská potíž.

2 min. čtení

Obce Orlovice, Medlovice a Moravské Málkovice se proto se spojily, aby výstavbu kanalizace, která má být hotová do roku 2015, urychlily.

"Uvidíme, jak budeme stíhat. Všechno závisí na penězích. Dokončili jsme zatím projekt pro úřední rozhodnutí na čističku odpadních vod a splaškové kanalizace. Teď připravujeme jiný projekt, a to na stavební povolení. Je to spousta papírování," popsal starosta Medlovic Bohuslav Klemsa.
    
Teprve pak se budou obce zajímat o dotace. "Potom nás čeká hledání vhodných dotačních titulů. U nich není možné, aby pokryly třeba jen sedmdesát procent rozpočtu, ale aspoň devadesát procent. Pro takhle malé obce by se jednalo o nehorázné zadlužení," vysvětlil Klemsa.

Rozpočet celé akce dosahuje výše sedmadvaceti milionů korun. "Určitě se bude ale ještě nějak upravovat," uvedl Klemsa s tím, že čistička bude stát právě za Medlovicemi. Vedení obcí ještě před začátkem prací muselo s lidmi projednat napojení jejich domů, vysvětlit důvod budování a přínos oddělené splaškové kanalizace nejen pro ně, ale i pro životní prostředí.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme