Na investici by vodárny chtěly získat státní či evropské dotace. ČTK to dnes řekl technicko-provozní náměstek Vodovodů a kanalizací Hradec Králové Pavel Loskot.
Potrubí vzniklo v letech 1974 až 1992 a pomáhá řešit deficity vody na Hradecku dodávkami kvalitní vody z Náchodska. Hodnota celého díla se odhaduje na miliardu korun. Hradecké vodárny dodávají ročně asi 155.000 spotřebitelům kolem osmi milionů metrů krychlových vody, z nichž zhruba desetinu nakoupí od náchodských vodáren.
Náchodská část přivaděče je dlouhá 14 kilometrů a většina je postavena z ocelových rour o průměru půl metru. Hradecký úsek je dlouhý 28 kilometrů a většinou je z litinových trubek o průměru 80 centimetrů. "Nejrizikovějším je asi dvoukilometrový úsek u Českého Meziříčí a Pohoří z oceli, která nemá takovou životnost jako litina," řekl Loskot.
Rekonstrukce by podle něj měla v několika etapách trvat deset let. "V první etapě, která začne již letos, dojde k důkladnému monitoringu a diagnostice trub. Následně budou definovány pracovní postupy, finanční potřeby a termíny samotné výstavby," řekl Loskot. Dodal, že i po dobu oprav bude muset být přivaděč stále funkční.
Hlavní část pitné vody hradecké vodárny čerpají z podzemních zdrojů. Část vody také berou z řeky Orlice. Říční vodu upravují v úpravně, u níž nyní připravují rozsáhlou rekonstrukci za asi 120 milionů korun.
Foto: Wikipedie, ŠJů, licence
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK