Přírodní koupaliště mají až na výjimky čistou vodu

Kvalita vody v přírodních koupalištích v České republice je na začátku meteorologického léta většinou dobrá. Hygienici ale už upozornili na několik případů, kdy měla voda v rybnících, jezerech či přehradách zhoršenou viditelnost nebo obsahovala zvýšené množství chlorofylu. 

8 min. čtení

V případě nádrže Brušperk v Moravskoslezském kraji nevyloučili riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou, která způsobuje vyrážku. O nadcházejícím víkendu mají teploty stoupat až ke 28 stupňům, mohou se objevit přeháňky i bouřky.

Bez obav se mohou lidé vykoupat například v Máchově i Hamerském jezeru na Českolipsku nebo v přehradě v Liberci. Také voda v přírodních koupalištích v Ústeckém kraji je podle hygieniků vhodná ke koupání. Zvýšené množství chlorofylu zaznamenali jen v Chlumci na Ústecku a nižší průhlednost vody je na jezeře Chmelař na Litoměřicku. Lidé se tam však mohou koupat téměř bez obav, vznik zdravotních potíží hrozí jen velmi citlivým jedincům. Žádné problémy nehlásí zatím ani hygienici v Královéhradeckém kraji.

V Plzeňském kraji nedoporučují odborníci koupání v přehradě České údolí u Plzně. Průhlednost vody je tam 45 centimetrů, i když je zatím bez sinic, ve vodě je hustý vegetační zákal. Hygienici zjistili mírně sníženou kvalitu vody v koupališti Bušek ve Velharticích na Klatovsku. Je způsobena pouze nižší průhledností a nepředstavuje zdravotní riziko. Zhoršená jakost vody je podle hygieniků i v jezírku Košutka v Plzni, a to v důsledku mikrobiologických hodnot z minulých sezon.

Podle středočeských hygieniků je voda ve všech ověřených lokalitách výborná, hodnotí ji stupněm jedna nebo dva z pětistupňové škály. Na stupni dva je kvalita vody v Písníku Bakov nad Jizerou a v Pilském rybníku. U břehů vodních ploch se na některých místech objevilo povrchové znečištění tvořené pylem z kvetoucích stromů, který ale při dešťových přeháňkách poměrně rychle zmizí.

V pražských přírodních koupalištích Hostivař, Džbán a Šeberák je zakalená voda, podle hygieniků je ale vhodná ke koupání. Přestože je riziko zdravotních obtíží po koupání v těchto vodních nádržích nízké, doporučují lidem se po koupání osprchovat.

Hygienici v Moravskoslezském kraji upozorňují na problémy u vodních nádrží Baška a Brušperk na Frýdecko-Místecku. V případě nádrže Brušperk nelze vyloučit riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou, která způsobuje vyrážku. U nádrže Baška problémy způsobilo značné snížení hladiny vody. Podle správce nádrže voda unikla kvůli poškození vaku bezpečnostního přelivu, který je ale už opraven.

Jihomoravská přírodní koupaliště mají vodu vhodnou ke koupání. Hygienici v regionu sledují zhruba 20 nejnavštěvovanějších. Vhodná voda je v nádržích Palava, v rybníku Suchý i na Brněnské přehradě. Bez problémů je také nádrž Nové Mlýny, Lučina, Luleč, Vranovská přehrada a Výrovice.

Lidé se mohou v klidu vykoupat rovněž v Plumlovské přehradě nedaleko Prostějova v Olomouckém kraji. V jezeře Poděbrady byla voda při posledním měření v květnu také čistá.

Voda v přírodních koupalištích Zlínského kraje je na začátku letní sezony dobrá a na všech sledovaných místech je vhodná ke koupání. V Luhačovické přehradě, ve vodní nádrži v Horní Bečvě a ve štěrkovišti v Novém Hrozenkově má voda mírně zhoršené vlastnosti. Podle hygieniků je tam proto po koupání vhodné se osprchovat.

U kvality vody hraje podle hygieniků roli počasí. Vlivem vedra se mohou množit sinice, ale také může být sucho, čímž se sníží průtok vody. Může se tak stát, že se kvalita vody v přírodním koupališti natolik zhorší, že hygienici koupání v něm zakážou. Kvalitu vody sledují jen na vybraných vodních plochách uvedených na jejich webových stránkách.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme