Přílepy budou muset upravit vyhlášku o zákazu zalévání zahrad

Vyhláška, která ve Velkých Přílepech u Prahy od července do listopadu zakazuje zalévání zahrádek a napouštění bazénů pitnou vodou, podle ministerstva vnitra odporuje zákonu. Obec ji bude muset upravit. Za porušení vyhlášky lidem nyní hrozí pokuta až 30.000 Kč.

3 min. čtení

Vyhláška je podle ministerstva v rozporu se zákonem, jelikož Velké Přílepy překročily meze, které jim určuje zákon o obcích. "(Obec) není oprávněna popsanou problematiku svým právním předpisem upravovat," sdělila Denisa Čermáková z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Ministerstvo kvůli tomu nabídlo obci "metodickou pomoc". Podle Čermákové by se do konce srpna měla uskutečnit jednání o tom, jakým způsobem má být vyhláška upravena.

"Prostudujeme to, situaci zvážíme a samozřejmě o tom budeme jednat. Musíme respektovat jejich stanoviska," řekl dnes místostarosta Petr Morysek. O konkrétních vadách ve vyhlášce zatím neměl informace. Poznamenal však, že jim s tvorbou opatření pomáhali právníci, podle nichž by s tím neměl být problém. "Ta vyhláška je natolik jednoduchá, že už tam není v podstatě co měnit," dodal Morysek.

Obec zakázala lidem zalévat zahrádky a napouštět bazény pitnou vodou na konci června. Důvodem je podle místostarosty omezená kapacita vodojemu, přetížení sítě a masivní rozvoj automatických závlah, kvůli kterému prý dochází voda pro běžné účely, jako je vaření nebo hygiena. Spornou vyhlášku někteří místní označují za projev "arogance moci" nebo jako omezování osobních práv občanů. Na dodržování vyhlášky dohlížejí strážníci, kteří mohou lidem udělit i desetitisícové pokuty.


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme