Příbram zvýší nájemné provozovateli vodovodů, vzroste tak i vodné

Příbramská radnice se rozhodla zvýšit nájemné pro provozovatele vodohospodářské infrastruktury. Podle starosty Josefa Řiháka je pravděpodobné, že se navýšení promítne do ceny vodného a stočného.

3 min. čtení

Společnost 1. SčV ročně platí městu 19 milionů korun. Podle vedení radnice je to málo. "Zastupitelé na svém posledním zasedání rozhodli, že tato částka se bude každý rok navyšovat o tři procenta," sdělil mluvčí radnice Jiří Kubík.

Podle starosty Josefa Řiháka (ČSSD) je pravděpodobné, že se navýšení promítne do ceny vodného a stočného. "Ale nebude to tak, že by se zvýšila o tři procenta," dodal. Podle něj by mělo jít jen o nárůst v řádu haléřů. Nyní se v Příbrami platí 65,51 Kč za metr krychlový. Naposledy se vodné a stočné zvyšovalo letos v lednu, a to o 2,31 Kč.

Město každých deset let schvaluje plán financování obnovy vodovodů a kanalizací. V něm stanovuje, kolik peněz do oprav infrastruktury poputuje a z jakých zdrojů. Nyní činí tato částka ročně přes 30 milionů korun. Vedle peněz z nájemného jsou v ní zahrnuty i dotace, příspěvky města a část peněz od provozovatele vybraných na vodném a stočném.

Podle Řiháka trvalo jednání s 1. SčV delší dobu a město přichystalo tři návrhy navýšení o tři, pět a sedm procent. Nakonec byla vybrána nejmírnější varianta. "Musí se vzít v úvahu i ekonomická situace lidí, nechceme jen všechno zdražovat," dodal Řihák.

 

foto: Wikipedia, Miroslav Langerlicence


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme