První etapa kromě odbahnění a opravy hráze zahrnovala i vybudování odtoku a mol. "Při stavbě jsme se potýkali s mnoha problémy, jedním z nich byla netěsnost dna," uvedl starosta. K opravě bylo nutné použít jíl, nyní už podle Konvalinky voda z rybníka neuniká.
Následovat bude druhá etapa, kterou jsou parkové úpravy v okolí. Město nyní zpracovává podklady pro veřejnou zakázku, u rybníka vznikne klidová zóna se stromy, lavičkami, mlatovými cestami, herními prvky a altánkem.
Součástí parku bude i odkaz na historii italských uprchlíků z horských oblastí Valle di Ledro, kteří se dostali i do Příbrami. V Itálii nyní vzniká socha, která bude v parku odhalena, město počítá i s osazením lavičky Giuliana Pellegriniho, dlouholetého starosty svazku obcí Valle Di Ledro.
Obyvatelé údolí Valle di Ledro, které tehdy patřilo Rakousku-Uhersku, museli na příkaz úřadů v květnu 1915 opustit své domovy, protože se k nim blížila válečná fronta. Předpokládalo se, že budou zpět za pár dní, do rozstřílených a vybrakovaných domů se však mohli vrátit až za čtyři roky. Přes 10.000 evakuovaných Italů našlo dočasně svůj domov v Čechách.
Foto: pribram.cz
Zdroj: ČTK