Příbram chystá přestavbu čistírny odpadních vod za čtvrt miliardy korun

Příbram potřebuje zvýšit kapacitu čistírny odpadních vod, nynější stav neumožňuje připojení nových domácností. Rozšíření si vyžádá čtvrt miliardy korun, město chce na akci získat dotaci, řekl dnes novinářům starosta Jan Konvalinka (za ANO).

3 min. čtení

Výstavba by mohla začít na přelomu let 2023 a 2024 a být hotová na konci roku 2025. Podle místostarosty Martina Buršíka (dříve ANO) může město na akci získat dotaci až 100 milionů korun. "Budeme žádat z několika zdrojů," dodal Buršík.

Současné zařízení je na hraně kapacity. Nové stavby není ve dvaatřicetitisícové Příbrami možné připojit ke kanalizaci, majitelé nových nemovitostí jsou odkázáni na jímky nebo vlastní čističky. Kapacita přestavěné čistírny by měla nově měla vystačit pro 65.250 obyvatel, zařízení by navíc mělo být energeticky soběstačné.

"Čistírna bude umět fungovat i v takzvaném ostrovním režimu. Dojde-li k nějakému zásadnímu blackoutu, sama se energeticky uživí a ještě bude vyrábět energii, kterou bude dále odevzdávat do sítě ve formě elektrické energie a dokonce i ve formě plynu," uvedl Konvalinka. K výrobě elektrické energie a plynu bude čistička využívat kal přeměněný na bioplyn.

Do čističek investují i další města. Rekonstrukce čistírny skončila například v Říčanech u Prahy, nyní je v ročním zkušebním provozu. Díky investici za 120 milionů korun se rozšířila kapacita zařízení. Nově vystačí pro 20.600 obyvatel, zatímco dosud to bylo přes 16.000.

Během zimy chtějí dokončit přestavbu čističky také Votice na Benešovsku, náklady jsou 100 milionů korun. Na jaře má být zařízení již v plném provozu. Projekt je pro město důležitý, současná čistička přestávala stačit. Ve Voticích žije kolem 4500 lidí, kapacita zařízení nyní vystačí pro 5500 obyvatel a po přestavbě by to mělo být až 9900.

Foto: Wikipedia, Wakowlk, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme