Prezident Zeman nepodporuje stavbu přehrady na Berounce

Prezident Miloš Zeman nepodporuje stavbu přehrady na Berounce, její koryto považuje za cenný přírodní poklad. Nelíbí se mu ani úvahy o železničním tunelu z Prahy do Berouna. Řekl to na včerejší diskuzi s občany v Berouně. Prezident je ve Středočeském kraji na třídenní návštěvě.

2 min. čtení

Plánovaná retenční nádrž na Berounce by měla sloužit v případě povodní pro zadržení vody. Podle materiálu Povodí Vltavy by stavba vyšla asi na pět miliard korun. Ve studii jsou čtyři možnosti, kde by hráz mohla stát. Všechny jsou nad obcí Roztoky u Křivoklátu. Suchá nádrž by měla přeměňovat povodně až do úrovně stoleté vody na neškodný průtok v objemu dvouleté vody. Rozloha nádrže by podle studie byla mezi 979 a 1006 hektary.

Proti přehradě protestují některé obce, s její výstavbou nesouhlasí ani Středočeský kraj. Naopak obce na dolním toku Berounky s jejím vznikem souhlasí.
Měla by je v případě stoleté vody ochránit, jinak přehrada nemá být napuštěná.

Prezident uvedl, že v mládí četl knihy spisovatele Oty Pavla. "A tyhle knihy mě fascinovaly natolik, že jsem si údolí Berounky několikrát prošel," vzpomínal Zeman. Beroun zasáhla povodeň v roce 2002, město už má nové protipovodňové hráze za desítky milionů.

Uvažovaný železniční tunel podle prezidenta zrychlí železniční dopravu v úseku o zhruba tři až pět minut. Náklady by podle něj mohly činit i 40 miliard korun, což nepovažuje za účelně vynaložené peníze, které by se jinak daly použít například na stavbu škol, nemocnic, domovů pro seniory a podobně.

 

Foto: Wikipedia, Ondrej.konicek, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme