Přestavba pelhřimovské čistírny za 226 mil. zlepší vodu Želivky

V Pelhřimově začala osm let připravovaná přestavba čistírny odpadních vod. Provoz získá větší kapacitu, aby se město mohlo dál rozvíjet. Díky investici za 226 milionů korun se také zlepší čištění odpadní vody. Je to důležité i proto, že město leží v povodí řeky Želivky tekoucí do vodárenské nádrže Švihov, z níž bere vodu 1,2 milionu lidí.

2 min. čtení

Při čtvrtečním slavnostním zahájení stavby to řekl pelhřimovský starosta Leopold Bambula (ODS).

Pelhřimov modernější čistírnu potřebuje, protože se rozrůstá. Přibývají obytné domy i továrny. "Průmyslová zóna Lhotka na 35 hektarech je prakticky zastavěná," uvedl starosta. Nové haly staví i Agrostroj. "V Pelhřimově za rok 2012 získalo práci 585 lidí, tak si představte ten nárůst," podotkl. Na území města podle něj dohromady pracuje už přes 12.000 lidí.

Přípravy na přestavbu čistírny začaly v roce 2005 a provázela je řada zádrhelů. Jen výběr stavební firmy trval přibližně dva roky. Městu se podařilo vyjednat prodloužení termínu pro zahájení stavby a podle starosty ani kvůli zpoždění neztratí před několika lety přislíbenou evropskou dotaci. Nyní se jedná o její konečné částce. Podle dřívějšího příslibu měla dotace pokrýt přes 70 procent nákladů přestavby.

Pelhřimovská čistírna slouží od roku 1970, rozšířena musela být už v 80. letech. Počátkem 90. let přibývaly problémy s fosforem v odpadní vodě. "To byla doba, kdy začaly hodně růst řasy na Švihově," uvedl starosta. Na pelhřimovské čistírně kvůli tomu bylo v roce 1993 zavedeno chemické vysrážení fosforu.

Celkovou modernizaci čistírny teď zajistí firma Metrostav. Práce dokončí do února 2015.

 

Zdroj: Wikipedia, JirkaSv, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme