Přerov se pustil do stavby kanalizace a sběračů za 380 mil.Kč

V Přerově se v pondělí rozjela jedna z největších investičních akcí, která by měla ve městě zlepšit funkci kanalizace a vyřešit také problém s přívalovými dešti. Obyvatelům místní části Kozlovic by stavba měla přinést dlouho očekávanou kanalizaci.

4 min. čtení

Součástí projektu je i vybudování dvou rentenčních nádrží v Přerově. Náklady na projekt se pohybují kolem 380 milionů korun a investorem je společnost Vodovody a kanalizace (VaK) Přerov.

Stavbu, která by měla být ukončena do konce září příštího roku, tvoří šest částí, které se odehrají na území Přerova a v místních částech Dluhonice a Kozlovice. V samotném Přerově se bude stavět na pravém i levém břehu Bečvy. "Pro Přerov jsou z projektu nejdůležitější sběrače, jsou to obrovské jímací nádrže. Při přívalových deštích se v nich voda shromáždí a poté převede do čistírny odpadních vod. Pro místní část Kozlovice je to kanalizace, o kterou se tady usilovalo deset až 15 let," řekl včera předseda představenstva VaK Přerov Michal Chromec.

Chybějící kanalizace v Kozlovicích byla pro město dlouhodobým problémem. Kvůli odpadům tekoucím v Kozlovicích do Bečvy dostala radnice v minulosti také pokuty. Situace zde byla kritická hlavně při vydatných deštích. Stavba se plánovala řadu let, radnici se ale nepodařilo získat dotace. Záměr převzal nakonec VaK. "Zrealizovat se to podařilo nakonec velkým projektem," doplnil Chromec. Dodal, že společnost by mohla na celou stavbu získat až 90 procent z evropských dotací.

Projekt počítá také s tím, že v další místní části v Dluhonicích se vyústění stávající kanalizace napojí na novou přečerpávací stanici a protlakem pod řekou Bečvou se odpadní vody dostanou do čistírny odpadních vod v Henčlově.

Z 13 místních částí Přerova jsou bez kanalizace i Penčice a Čekyně. Přerov o stavbě kanalizace v těchto částech už dříve uvažoval, nakonec dal přednost stavbě vodovodu, problém tam tak dosud není vyřešen.
 

 

Foto: Wikipedia, palickap, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme