"Přehrada je bezpečná, ale za nějakých pět deset let se bude muset opravit asfaltobetonový plášť na návodní straně. Stářím začíná degenerovat," uvedl Jaroušek.
Přehrada v Josefově Dole leží na řece Kamenici ve výšce 735 metrů nad mořem. Vznikala v letech 1976 až 1982. Podle Jarouška odvedli tehdy stavbaři nekvalitní práci. Povodí Labe vložilo do rekonstrukce přehrady v minulých letech již desítky milionů korun. Například před devíti lety se musela opravit za 15 milionů korun hlavní koruna hráze a před čtyřmi lety za více než sedm milionů věž, z níž se odebírá voda pro úpravnu v Bedřichově, a také šachtový přeliv.
V Jizerských horách a na jejich úpatí se rozkládá dalších pět přehrad. Pocházejí většinou z počátku minulého století, náklady na jejich opravy a údržbu jsou ale mnohem menší než u 31 let staré přehrady v Josefově Dole.
Voda z přehrady se do Liberce dostává štolovými přivaděči s ocelovým potrubím. "První štola přivádí surovou vodu z nádrže do úpravny vody Bedřichov v délce cca 2,5 kilometru a další štolou dlouhou asi 2,5 kilometru je voda dopravována na okraj Liberce. Tento systém byl vybudován v 80. letech minulého století," uvedla mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová.
Liberec ale není závislý jen na josefodolské přehradě, část krajského města je zásobována z podzemních zdrojů vody Dolánky, Libíč. Tato voda sice nepotřebuje žádnou úpravu, je ale asi třikrát tvrdší, než povrchová voda z Josefova Dolu označovaná za měkkou. "Voda ze zdroje Dolánky je středně tvrdou," upřesnila Kardianová. Z podzemních zdrojů se do stotisícového města dostává pitná voda ocelovým a litinovým přivaděčem o délce asi 15 kilometrů. Přivaděč vybudovali v 50. letech minulého století.
Pokud by nastala nějaká porucha na přivaděči z Josefova Dolu, z poloviny by ho mohl nahradit zdroj z Dolánek. Případný výpadek v zásobování z podzemních zdrojů by bylo zase možné částečně nahradit vodou z vodní nádrže Souš, která primárně zásobuje Jablonecko.
Foto: Wikipedia, Taibr, licence
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK