Přehrada zásobující Liberec bude potřebovat nákladnou opravu

Josefodolská přehrada v Jizerských horách, která je jedním ze dvou hlavních zdrojů pitné vody pro stotisícový Liberec, bude potřebovat za několik let opravu za řádově desítky milionů korun. ČTK to dnes řekl ředitel Povodí Labe v Jablonci nad Nisou Jaroslav Jaroušek.

4 min. čtení

"Přehrada je bezpečná, ale za nějakých pět deset let se bude muset opravit asfaltobetonový plášť na návodní straně. Stářím začíná degenerovat," uvedl Jaroušek.

Přehrada v Josefově Dole leží na řece Kamenici ve výšce 735 metrů nad mořem. Vznikala v letech 1976 až 1982. Podle Jarouška odvedli tehdy stavbaři nekvalitní práci. Povodí Labe vložilo do rekonstrukce přehrady v minulých letech již desítky milionů korun. Například před devíti lety se musela opravit za 15 milionů korun hlavní koruna hráze a před čtyřmi lety za více než sedm milionů věž, z níž se odebírá voda pro úpravnu v Bedřichově, a také šachtový přeliv.

V Jizerských horách a na jejich úpatí se rozkládá dalších pět přehrad. Pocházejí většinou z počátku minulého století, náklady na jejich opravy a údržbu jsou ale mnohem menší než u 31 let staré přehrady v Josefově Dole.

Voda z přehrady se do Liberce dostává štolovými přivaděči s ocelovým potrubím. "První štola přivádí surovou vodu z nádrže do úpravny vody Bedřichov v délce cca 2,5 kilometru a další štolou dlouhou asi 2,5 kilometru je voda dopravována na okraj Liberce. Tento systém byl vybudován v 80. letech minulého století," uvedla mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová.

Liberec ale není závislý jen na josefodolské přehradě, část krajského města je zásobována z podzemních zdrojů vody Dolánky, Libíč. Tato voda sice nepotřebuje žádnou úpravu, je ale asi třikrát tvrdší, než povrchová voda z Josefova Dolu označovaná za měkkou. "Voda ze zdroje Dolánky je středně tvrdou," upřesnila Kardianová. Z podzemních zdrojů se do stotisícového města dostává pitná voda ocelovým a litinovým přivaděčem o délce asi 15 kilometrů. Přivaděč vybudovali v 50. letech minulého století.

Pokud by nastala nějaká porucha na přivaděči z Josefova Dolu, z poloviny by ho mohl nahradit zdroj z Dolánek. Případný výpadek v zásobování z podzemních zdrojů by bylo zase možné částečně nahradit vodou z vodní nádrže Souš, která primárně zásobuje Jablonecko.
 

Foto: Wikipedia, Taibr, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme