Předseda ÚOHS snížil na půlku pokutu pro svazek obcí Jaroměřsko

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj snížil na polovinu pokutu pro Dobrovolný svazek obcí Jaroměřsko. Svazek má nově zaplatit 200.000 korun za chyby při losování firem v tendru z roku 2011 na výstavbu čističky odpadních vod s názvem Čisté Labe. ČTK to zjistila z webu ÚOHS.

5 min. čtení

Předseda svazku a starosta Jaroměře Jiří Klepsa dnes ČTK řekl, že s udělením pokuty nesouhlasí. "Myslíme si, že při losování bylo všechno v pořádku a podle zákona. Na dalším jednání valné hromady svazku budeme řešit podání správní žaloby proti tomuto rozhodnutí ke Krajskému soudu do Brna," řekl Klepsa.

Obce na Jaroměřsku podle Rafaje porušily zákon, neboť neumožnily přečíslování firem, když o to jedna z nich požádala. "Podle judikatury správních soudů je úkon losování transparentní, pokud zadavatel zabezpečí, aby losování proběhlo férově, působilo navenek korektně a jeho průběh nevyvolával žádné pochybnosti. Provedení přečíslování zájemců na místě přímo před losováním tak bylo jedinou možností, jak zajistit a kontrolovat transparentnost výběru," uvedl už dříve Rafaj.

Podle něj tak mohl zadavatel zakázky minimalizovat případnou manipulaci losovacího zařízení prostřednictvím zásahu do jeho softwaru, která je snazší v případě, že je dopředu známo očíslování zájemců.

Rafaj nyní potvrdil v hlavních bodech rozhodnutí svých podřízených z loňského roku. Snížil ale pokutu na polovinu, což částečně souvisí se změnou zákona o zakázkách z letošního roku. ÚOHS v posledních týdnech některé starší pokuty buď zcela ruší nebo snižuje. Nový zákon totiž snížil možnost pokutovat zadavatele za chybné tendry z původních deseti let od vypsání zakázky jen na pět let. V tomto konkrétním případě podle Rafaje "k naplnění funkce pokuty, jakožto dostatečně citelného negativního zásahu postačuje pokuta ve výši 200.000 korun".

Případ je z roku 2011. Možnost zužování počtu zájemců o zakázku losováním už byla ze zákona o veřejných zakázkách vypuštěna. Podle Lenky Novákové ze společnosti LZ Tender bylo losování v zákoně zrušeno, protože způsobovalo neprůhlednost a netransparentnost výběrových řízení. "Losování bývalo zajišťováno počítačovými programy, u kterých vznikaly pochybnosti, zda nejsou nezákonně ovlivněny. Mimo to bývalo losování často zmanipulováno a zneužívalo se k dohodám o ceně," řekla ČTK Nováková.

ÚOHS v řadě případů také ukládal pokuty. Nejznámější je případ z Karlových Varů. Jejich radnice musela zaplatit půlmilionovou pokutu za nestandardní losování v zakázce na stavbu sportovní haly.
 

Foto: „Šestajovice from air 1K“ od KareljVlastní dílo. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme