Před 60 lety byla spuštěna první turbína na Oravské přehradě

Mezi nejvyhledávanější turistické oblasti Slovenska patří Oravská přehrada, která se rozprostírá na ploše 35 km2 v Oravské kotlině pod severním obloukem Karpat. Součástí tohoto vodního díla, ze severní strany obklopeného Slovenskými Beskydy a z jihozápadu Oravskou Magurou, je i vodní elektrárna, jejíž první turbína byla spuštěna 2. května 1953.

2 min. čtení

Oravská přehrada byla dokončena v roce 1954. Důvodem pro vybudování této přehrady, jejíž maximální hloubka při přehradní zdi je 38 metrů a průměrná hloubka 15 metrů, bylo zmírnit záplavy, které způsobovala řeka Orava. Zkrotit nespoutaný živel bylo účelem několika projektů, z nichž první dřevěný projekt pochází z roku 1730 a je zachován na Oravském zámku. První studie na železobetonovou konstrukci vznikla v roce 1870. Následovalo ještě několik projektů, než začaly v říjnu 1941 výkopové práce. Stavbu však zdržovala řada problémů, například objevení minerální vody či měkké jílové podloží.

Po napuštění přehrady zůstaly pod vodní hladinou čtyři obce (Slanica, Osada, Oravské Hámre a Ústie nad Oravou), z nichž nad hladinou zůstal jen malý vrch – Slanický ostrov, známý také jako Ostrov umění. Na něm jsou umístěny stálé expozice tradičního lidového umění ze sbírek Oravské galerie.

Kolem přehrady byly pro tamní obyvatelstvo vybudovány závody strojírenské, dřevařské či textilní a z dříve chudého kraje se stala průmyslová a turistická oblast.
 

Zdroj: Wikipedia, Doko, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme