Pražský magistrát našel alternativní možnost financování pro čistírnu v Troji

Na možnost, že se nepodaří získat peníze na přestavbu čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, se hlavní město připravuje – a našlo alternativu.

4 min. čtení
O spolupráci se uchází například Evropská investiční banka, v deníku Právo o tom informoval bývalý liberecký hejtman Petr Skokan, který přestavbu čistírny za Prahu nyní koordinuje.

Z Operačního programu plánovala Praha vyčerpat částku šest miliard korun. Předpokladem je však – podle Ministerstva životního prostředí – vynětí stávající čistírny ze smlouvy o nájmu a provozování vodohospodářské infrastruktury, kterou město před vstupem do Evropské unie prodloužilo Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK) až do roku 2028. Přísné podmínky ovšem ministerstvo vyjednávalo už ve chvíli, kdy smlouva platila, a nerespektovalo tak stávající situaci. V současnosti se snaží město dohodnout se Státním fondem životního prostředí, který má čerpání dotací v kompetenci, a najít řešení.
 

Přísné evropské limity navíc určily termín dokončení prací na letošní rok, což není ale při současné situaci reálné. Aby se město vyhnulo sankcím, musí alespoň stavbu zahájit a požádat Brusel o udělení výjimky.
 
Petra Roubíčková z Ministerstva životního prostředí uvedla, že projekt byl podmínečně schválen na jednání řídícího výboru Operačního programu dne 2. listopadu 2009. „Podmínečné schválení je spojeno s požadavkem na vypořádání připomínek expertů,“ sdělila Roubíčková. 
 
Ohledně profinancování nákladné stavby za více než deset miliard korun komunikuje pražský primátor Pavel Bém i s premiérem Janem Fischerem. „Stále připravujeme stejný model financování. Je akceptovatelný pro Brusel i pro českou vládu. Jedinou překážkou je administrativní pracovník MŽP. Jak typicky české. Ale i toho nakonec udoláme,“ reagoval pro deník primátor.


Zdroj: (teč)

Zdroj: (teč)

Doporučujeme