Pražskou čistírnu přestaví za 6,22 mld. sdružení firem ÚČOV Praha

Ústřední pražskou čistírnu odpadních vod přestaví za 6,22 miliardy korun bez DPH sdružení firem nazvané ÚČOV Praha, v kterém jsou společnosti SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont a WTE Wassertechnik.

6 min. čtení

Vítěze tendru, který od počátku provází kritika, dnes potvrdili radní hlavního města. Novinářům to řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

"Nabídka byla nejlepší ve všech zásadních parametrech včetně ceny," řekl po jednání rady primátor. Cena s DPH by měla být 7,46 miliardy korun, podle primátora tato cena nebude překročena. V letošním rozpočtu má Praha na stavbu 850 milionů korun.

Podle Svobody nikdo z dalších účastníků tendru nepodal námitku proti výsledku, smlouvu s vítězem by proto Praha mohla uzavřít do 20. října. Do tendru se přihlásili tři uchazeči, kromě vítěze o zakázku usilovala také společnost OHL ŽS a konsorcium firem Strabag a Hídépítö. Konsorcium firem Strabag a Hídépítö nabídlo cenu 6,45 miliardy korun bez daně a OHL ŽS pak 6,75 miliardy korun bez DPH.

Praha chce na přestavbu získat peníze z evropských fondů, žádost o dotaci odeslala do Bruselu podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) zhruba před třemi týdny. O možném přidělení peněz by se mělo rozhodnout do konce roku. Dotace by mohla pokrýt asi 70 procent nákladů.

Bez evropské dotace by zřejmě nemělo město na výstavbu peníze.
Do smlouvy s vítězem chce proto zakotvit, že bude moci od zakázky v případě nezískání dotace odstoupit. "Pokud prostředky z EU nebudou, budeme muset tlačit na stát, aby se na akci podílel. Nesplnění závazku na čistotu odpadních vod bude pokutováno, a ta pokuta jde vůči státu, ne za městem," řekl novinářům v pondělí po jednání finančního výboru primátor. Řešením by ale zřejmě mohla být i půjčka nebo zvýšení ceny vodného a stočného.

Kvůli dotaci musí Praha také změnit současnou smlouvu s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK). Podle radního pro infrastrukturu Radka Lohynského (ODS) by mohlo být jednání s PVK uzavřeno letos na podzim.

Tendr provází od počátku kritika. Původní výběrové řízení bylo napadáno kvůli náročným podmínkám pro uchazeče, podle opozičních zastupitelů mělo velký korupční potenciál. Vedení Prahy proto rozhodlo, že tyto podmínky přepracuje. Zřídilo pro tyto účely komisi, které předsedal primátor Svoboda, byli v ní i představitelé všech stran v pražském zastupitelstvu a odborníci.

Pochybnosti o zakázce na dostavbu čističky se objevily v souvislosti s kauzou údajné snahy manipulovat zakázky ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP).

Praha přestavbu a rozšíření čistírny dlouhodobě plánuje. První etapa, během které bude postavena vedle čistírny na pražském Císařském ostrově nová čistírna, bude stát 8,15 miliardy korun. V další fázi by měla být opravena stará čistírna a nakonec musí město vyřešit, jak bude likvidovat kaly, které čištěním vody vznikají. Náklady na novou a starou čistírnu a na přítokové potrubí se podle Jana Boučka z odboru městského investora vyšplhají na 10,45 miliardy korun. Další miliardy bude stát případné definitivní řešení likvidace kalů.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme