Pražská čistírna se vrátí do běžného režimu na konci května

Pražská Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově by se měla po havárii vrátit do běžného režimu předběžně na přelomu května a června. ČTK to sdělil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Důvodem vyhlášení havárie bylo na začátku dubna silné znečištění odpadní vody, která do ÚČOV natékala z kanalizace.

3 min. čtení

PVK jsou provozovateli čistírny. Vedení města po ohlášení havárie uvedlo, že podá trestní oznámení na neznámého pachatele.

"Čistírna se do běžného režimu vrátí v řádu týdnů. V tuto chvíli pracujeme s termínem přelom května a června," uvedl Mrázek.

Termín návratu do běžného režimu je podle mluvčího závislý mimo jiné na počasí a na tom, zda se znečištěná voda objeví znovu, či nikoliv. "Ideální počasí je déšť v kombinaci s vysokými teplotami. Déšť kvůli vyššímu přítoku na čistírnu, a vysoké teploty kvůli ideálním podmínkám pro množení baktérií," vysvětlil Mrázek.

K nelegálnímu vypouštění vysoce znečištěné odpadní vody docházelo od poloviny února do asi 10. března, a to vždy o víkendech nebo v nočních hodinách. "Od té doby až do dnešního dne jsme žádný nátok takového množství a v takové koncentraci nezaznamenali," dodal mluvčí. Průměrné koncentrace všech důležitých ukazatelů znečištění na přítoku do čistírny byly nejvyšší za posledních šest let. Samotné Pražany havárie nijak neohrozila.

ÚČOV byla na Císařském ostrově uvedena do provozu v roce 1966. V 80. a 90. letech 20. století byla rekonstruována, zejména byla navýšena její nedostačující kapacita. Nyní Praha chystá její další obnovu, konkrétně výstavbu nové vodní linky. Ta by měla být do zkušebního provozu spuštěna v prosince 2017.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme