Praha vypíše tendr na přivaděč vltavské vody do Nové radnice

Pražský magistrát vypíše tendr za 30 milionů korun na vybudování přivaděče, kterým město plánuje vést vodu z Vltavy do budovy Nové radnice na Mariánském náměstí a využívat ji k vytápění. Dnes o tom rozhodli městští radní. Nová technologie využívající tepelné čerpadla by podle návrhu mohla přinést výraznou úsporu při vytápění.

3 min. čtení

"Provoz tepelných čerpadel bude umožněn při teplotách Vltavy nad asi čtyři stupně Celsia nad nulou. Takové teploty má Vltava stabilně od začátku března do poloviny prosince. V tomto období tedy nebude nutné využívat plynové kotle a jako hlavní zdroj tepla budou sloužit tepelná čerpadla," stojí ve schváleném dokumentu.

Město v souvislosti s energetickou krizí zvažuje i další úsporná opatření, například snížení teploty v budovách v zimních měsících. Dodávky elektřiny má město zajištěné od firmy PRE (Pražská energetika) do konce letošního roku, v případě plynu od Pražské plynárenské do konce příštího roku. Po skončení stávajících kontraktů převezme nákup komodit od magistrátu nově zřízená příspěvková organizace Pražské společenství obnovitelné energie.

Město se chce podle schválené klimatické strategie v budoucnu zaměřit na vlastní produkci tepla. Zdroj plynu má zajistit budovaná bioplynová stanice v Ústřední čistírně odpadních vod v Bubenči. Další má vzniknout v Chrástu za Prahou rozšířením již existujícího zařízení, jehož nákup městští zastupitelé schválili v červnu. Plánovaná výstavba v dosud nevyužitém území Bubny-Zátory a také části Dejvic a Veleslavína by mohly v budoucnu získávat teplo s pomocí tepelných čerpadel z odpadních vod.

Foto: Wikipedia, VitVit, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme