Praha slavnostně zahájí přestavbu čistírny na Císařském ostrově

Vedení Prahy dnes slavnostně zahájí přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná výstavba započala již v sobotu 10. října. Stavba vyjde Prahu i se zkušebním provozem na šest miliard korun. Stavba nové vodní linky by měla trvat 30 měsíců, poté by měl začít roční zkušební provoz.  

2 min. čtení

Nová vodní linka vyjde na 5,8 miliardy korun, dalších 200 milionů bude stát provoz v prvním roce jejího fungování. Stavbu bude platit Praha a Pražská vodohospodářská společnost, z evropských fondů Praha peníze nedostala. Praha se dostavbou vyhne pokutě, která městu v případě nedokončení linky hrozí.

Provozovatelem čistírny by měly být Pražské vodovody a kanalizace, které mají v nájmu pražskou vodohospodářskou infrastrukturu. Město k výstavbě zřídí také infocentrum, kde se lidé dozví podrobnosti o stavbě.

Výstavba linky je první fází celkové modernizace čistírny, která by v konečném součtu měla stát přes deset miliard korun. V dalších etapách musí Praha vložit miliardy do stavby čerpací stanice, opravy staré vodní linky a technického řešení kalového hospodářství. ÚČOV byla na Císařském ostrově uvedena do provozu v roce 1966. V 80. a 90. letech byla rekonstruována, zejména byla navýšena její nedostačující kapacita.

Foto: "Výhled z Baby, Vltava v Bubenči" by ŠJů, Wikimedia Commons. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme