Praha schválila harmonogram odkupu Pražských vodovodů a kanalizací

Rada hlavního město Prahy na prvním březnovém zasedání schválila harmonogram o odkupu akcií Pražských vodovodů a kanalizací od společnosti Veolia. Sdělila to na dnešní tiskové konferenci primátorka hlavního města Praha Adriana Krnáčová.

5 min. čtení

Hlavní město Praha by prostřednictvím Pražské vodohospodářské společnosti mělo získat až 49 % akcií Pražských vodovodů a kanalizací, a.s., (PVK) a současně by měla být uzavřená opční dohoda o možném budoucím odkupu zbývajících akcií PVK, ke kterému by došlo nejpozději v roce 2028.

„Jednání trvala dlouho a patřily k těm nejnáročnějším, která jsem ve funkci zažil. Musím ale poděkovat za konstruktivní přístup všem zúčastněným stranám,“ uvedl radní Karel Grabein Procházka a dodal: „Hlavní město považuje PVK za efektivně fungující společnost a přes svůj podíl chce mít větší účast na provozování vodárenské infrastruktury. To je i jeden z hlavních důvodů připravovaného holdingu městských firem, do kterého se PVK v budoucnu rozhodně začlení.“

„Věříme, že podíl hlavního města v provozní společnosti PVK přispěje k rozvoji našich dlouhodobých partnerských vztahů s městem,"
řekl Martin Bernard, ředitel společnosti Veolia Česká republika.

Kupní cena, kterou Praha za minoritní podíl zaplatí, bude vycházet z výsledků znaleckého posouzení a dle předpokladů se bude pohybovat v rozmezí 1,75 až 1,97 mld. Kč. Celý záměr musí ještě schválit Zastupitelstvo hlavního města Prahy a orgány koncernu Veolia.

Připomeňme si základní fakta o pražském vodohospodářství:

  • Pražské vodovody a kanalizace (PVK) jsou provozovatelem a infrastrukturu si pronajímají od hlavního města Praha.
  • PVK vlastní skupina Veolia (dřívější Vivendi Water), která zaplatila za 100 % akcií PVK zhruba 7 miliard korun. Téměř 6,1 mld. Kč šlo do státního rozpočtu, které stát použil na dopravu a na fond bydlení, přes 880 mil. korun pak do rozpočtu hl. m. Prahy.
  • Veškerý infrastrukturní vodohospodářský majetek v Praze vlastní Hlavní město Praha.
  • Infrastrukturní majetek spravuje městská Pražská vodohospodářská společnost (PVS), které platí PVK ročně významný nájem. V roce 2017 to bylo 2,32 miliardy korun. Nájem je největší nákladovou položkou ceny vody a slouží na investice do vodohospodářského majetku. Další více než jednu miliardu korun letos vynaloží PVK na opravy a údržbu. Do vodohospodářské infrastruktury tak půjde více než 3 miliardy korun.

Graf ukazuje vývoj nájemného, které PVK platí Hlavnímu městu Praha. Od vstupu Veolie do PVK zaplatil provozovatel městu na nájemném přes 27 miliard korun.


Foto: JoJanVlastní dílo, CC BY 3.0, Odkaz


Zdroj: Jana
Bábíková

Zdroj: Jana Bábíková

Doporučujeme