Praha přepracuje tendr na přestavbu ústřední čistírny

Praha nechá přepracovat miliardový tendr na přestavbu ústřední čistírny odpadních vod. Zjednodušeny budou především požadavky na uchazeče. Po jednání rady to dnes řekl novinářům primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

7 min. čtení

Kvůli přepracování podmínek tendru bude zřízena komise. Změněný tendr bude zveřejněn 21. února, nabídky bude možné podávat do 14. dubna. Právě kvůli náročným kvalifikačním podmínkách byl tendr kritizován.

"Považuji za nutné, aby tendr byl skutečně kvalitní. Výběrová řízení nemají omezovat uchazeče nepřiměřeným způsobem a klást mimořádné požadavky," uvedl primátor. Podle něj sice žádný možný uchazeč nevznesl proti zadávacím podmínkám stížnost, přesto je jasné, že jsou tam zbytečné požadavky. Podle Svobody například zmizí požadavek, že uchazeč musí mít k dispozici 25 sklápěčů s maximálním stářím deset let, které mají kapacitu alespoň 20 tun a splňují určité emisní normy. "To je požadavek nad rámec toho, co potřebujeme," poznamenal primátor.

Praha si od zjednodušení kvalifikačních podmínek slibuje, že se do tendru bude moci přihlásit co nejvíce uchazečů. Chce se tak vyhnout dřívějšímu podezření, že je tendr vypsán účelově.

Současné kvalifikační podmínky pro uchazeče posoudí komise, jejímž předsedou bude primátor Svoboda. Kromě něj v ní usednou zástupci koalice i opozice, pražského magistrátu, ministerstva životního prostředí, Pražské vodohospodářské společnosti, dále odborníci z vysokých škol a právníci. Svůj závěr předloží v únoru radě města.

Podle Svobody je přepracování tendru jediná varianta, kdy Praze nehrozí, že by mohla přijít o evropskou dotaci na tuto stavbu. O možném přidělení dotace budou zástupci Prahy koncem příštího týdne jednat v Bruselu.

Opoziční zastupitelé z TOP 09 dnes uvedli, že příprava přestavby ústřední čistírny už Prahu stála 275 milionů korun.
Desítky milionů utratila Praha za právní služby. Podle Svobody ale byly některé závazky uzavřeny ještě minulým vedením města a dosud trvají. Zda si bude město platit například právní služby u stejných kanceláří, se teprve rozhodne.

Celkové náklady na vybudování nové vodní linky, rekonstrukci nynější čistírny a vybudování kalového hospodářství odhaduje město asi na 19,8 miliardy korun. Zhruba šest miliard korun by Praha mohla získat z evropských fondů. Stavba bude realizována v několika fázích, současný tendr v hodnotě asi 6,3 miliardy korun, má najít firmu, která vybuduje novou vodní linku.

Tendr provázely některé pochybnosti, podle TOP 09 má výběrové řízení velký korupční potenciál. Pochybnosti o zakázce na dostavbu čističky se objevily v souvislosti s kauzou údajné snahy manipulovat zakázky ve Státním fondu životního prostředí. Aféru odstartoval později odvolaný ředitel fondu Libor Michálek. Poradce bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) Martin Knetig údajně Michálka nabádal k manipulaci i se zakázkou na pražskou čistírnu. Měla být prý nadhodnocena, aby si dvě křídla ODS mohla rozdělit po půl miliardě.

Drobil tato podezření odmítá. Dnes v Rádiu Česko uvedl, že o dotaci na čističku se na ministerstvu rozhodlo v listopadu 2009, tedy ještě před jeho nástupem. Státní fond podle něho v tomto projektu nemá ani zásadní rozhodovací pravomoci. Drobil zvažuje, že se proti některým obviněním bude bránit u soudu.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme