Praha plánuje příští rok investovat do vodohospodářství asi 2,7 miliardy korun

Pražský magistrát plánuje v příštím roce prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS) investovat do vodovodní sítě zhruba 2,72 miliardy korun. Vyplývá to z prvního návrhu plánu investic, který dnes projednali radní. První návrh pro letošek navrhoval investice ve výši 2,94 miliardy, finální verze schválená začátkem roku to pak změnila na 2,65 miliardy. 

4 min. čtení

PVS je vlastněná městem a má na starosti vodovodní síť, kterou pronajímá firmě Pražská vodohospodářská společnost (PVK). Většinovým vlastníkem PVK je Veolia, menšinovým Praha.

Peníze na opravy vezme PVS z nájemného od PVK. To podle schváleného dokumentu dosáhne částky zhruba 2,48 miliardy korun, z toho má jít na investice 2,27 miliardy korun a dalších 207 milionů plánuje PVS získat z dotací ministerstva zemědělství. Návrh oprav pro příští rok je tak navržen s deficitem. V případě, že PVS peníze nad rámec nájemného nesežene, nebudou podle dokumentu některé opravy zahájeny, případně bude jejich začátek přesunut další rok. Součástí plánu je rezerva 50 milionů korun na neplánované nezbytné opravy.

Mezi vodárenskými stavbami, které již započaly, je v plánu například pokračování oprav vodáren v Podolí a v Káraném. V plánu je také řada oprav vodovodních řadů ve městě. Opravy kanalizace budou pokračovat mimo jiné v ulici Vosmíkových a vybudování protipovodňových opatření na stokové síti v oblasti Karlína v Praze 8.

V příštím roce má být zahájena oprava objektů a prostorů vodárny v Korunní ulici, kde začne vznikat kulturně-vzdělávací centrum o výrobě a distribuci pitné vody. Rekonstruovat se začne vodojem v Korunní ulici. Obnova vodovodních řadů začne mimo jiné v ulicích Zálesí v Praze 4, Šárecká v Praze 6, Českobrodská v Praze 9, Jana Želivského v Praze 3, V Korytech v Praze 10, Radlická v Praze 5 nebo Korunovační v Praze 7. PVS plánují také vystavět chybějící kanalizaci v oblasti Řeporyj, rekonstrukce kanalizace pak čeká například Bubenské nábřeží v Praze 7 nebo ulici Na Florenci v Praze 1.

Vodovodní síť v Praze měří zhruba 3500 kilometrů. Distribuci vody zajišťují na základě smlouvy o pronájmu PVK. Praha loni od francouzské společnosti Veolia koupila 49 procent akcií PVK za 1,75 miliardy korun. Součástí dohody byla opce na odkup zbylých 51 procent akcií v roce 2028, kdy firmě skončí smlouva s PVS na pronájem vodovodní infrastruktury.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme