Vyplývá to z dokumentu, který včera schválili pražští radní. Magistrát zahájil v roce 2017 projekt mapování studní. V metropoli jich je celkem zhruba 12.500.
Vybraná firma pro město provede mj. čerpací zkoušku v délce tří dnů, kdy bude ze studní čerpat vodu 24 hodin denně. Následně vypracuje vyhodnocení zkoušky včetně výpočtu vydatnosti každého zdroje vody. V závěrečné zprávě pak uvede návrh způsobu využití studně a případných nutných stavebních úprav. Zajistí také bezpečnost, aby do studně nemohl nikdo případně spadnout.
Výsledky svých zjištění firma předá společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která má v Praze na starosti distribuci vody. Zde budou například provedeny rozbory kvality vody.
Projekt mapování studní byl zahájen v roce 2017, kdy magistrát na základě starších mapových podkladů zjistil na území metropole 12.460 studní. Z toho dostatečně vydatných bylo 511 a 112 se nacházelo na pozemcích města nebo státu. S ohledem na to, že původní podklady byly z let 1969 až 1985, některé studny již zanikly, případně byly v mapách špatně zakresleny a ve skutečnosti se nacházely na soukromém pozemku.
Praha je pitnou vodou zásobovaná téměř ze tří čtvrtin úpravnou vody Želivka, která čerpá vodu z vodárenské nádrže Švihov na řece Želivce. Ta pokrývá 73 procent spotřeby v metropoli. Dále zásobuje vodou řadu obcí ve Středočeském kraji. Zbylých 27 procent spotřeby v Praze pokrývá úpravna vody Káraný, která čerpá vodu z Jizery. Jako třetí zdroj slouží Podolská vodárna, která upravuje vodu z Vltavy.
Foto: Wikimedia, Matěj Baťha, licence
Zdroj: ČTK