Praha opravuje mechanismus napouštění jezírka v Prokopském údolí

Pražský magistrát nechává opravit systém, který z podzemních vod napájí jezírko v Prokopském údolí. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí města Vít Hofman. Práce začaly koncem června letošního roku a potrvají nejdéle do dubna roku příštího. Náklady na opravy jsou 7,2 milionu korun.

2 min. čtení

Jezírko se nachází na východním okraji údolí nedaleko severozápadního hlubočepského viaduktu a říká se mu Prokopské, Rusalčino či Hlubočepské. Podle informací města vznikla čtyři metry hluboká vodní plocha ve vytěženém lomu na vápenec, který se v místě těžil od roku 1905. Napájení jezírka, které v minulosti sloužilo i jako zdroj vody, zajišťuje z podzemních vod dnes již zastaralé potrubí.

Historický systém napouštění jezírka je podle informací města ve špatném stavu, protože přítok a odtok jsou různě propojené, šachty netěsné a všechna šoupata nefunkční. V důsledku toho je těžké udržet hladinu na stabilní úrovni. Praha proto rozhodla o opravě napájecího systému, která spočívá ve vybudování nového napouštěcího i vypouštěcího potrubí a také takzvaného požeráku, což je zařízení, kterým bude možné regulovat výšku hladiny vody.

Součástí prací je i odbahnění a vyčištění jezírka a odstranění již nefunkčních potrubí. „Nejzazší termín dokončení je duben, ale práce se pravděpodobně stihnou dříve. V současné době se vrtá potrubí od vypouštěcího objektu,“ doplnil Hofman.

Autor: ČTK

Foto: Wikimedia

Doporučujeme