Praha nezíská evropskou dotaci, PVK nabízí řešení kofinancováním projektu

Praha nezíská miliardovou evropskou dotaci na přestavbu čistírny odpadních vod. Na dnešním jednání radnice se zástupci Evropské komise a ministerstva životního prostředí se ukázalo, že hlavní město nemá na dotaci naději, proto už nebude v jednáních pokračovat.

3 min. čtení

ČTK to řekl radní Radek Lohynský. Problémem je především to, že má Praha příliš dlouhou smlouvu s vodohospodářskou společností. Bez zkrácení smlouvy by žádost o dotaci nemohla vůbec odejít do Bruselu.

"Ztratili jsme naději, že projekt čistírny odpadních vod získá dotace z evropských fondů. Problém provozní smlouvy byl po celou dobu projektu identifikovaným problémem," uvedl Lohynský.

"Potvrdila se obava, kterou jsme čím dál tím intenzivněji vnímali, ale snažili jsme se za poslední rok udělat vše, aby vynaložené náklady a desetileté úsilí boje o dotaci nepřišlo vniveč. Dnes známe realitu, které se všichni báli, ale nikdo ji nechtěl vyslovit a pojmenovat jako první," řekl k tomu pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Podle něj je potřeba nyní začít chystat jiné řešení. Náklady na přestavbu a rozšíření pražské čistírny přesáhnou 11 miliard korun. Praha usilovala o to, aby z operačního programu Životní prostředí dostala až 5,9 miliardy korun.

Již dříve Pražské vodovody a kanalizace informovaly, že jsou připraveny nabídnout hl.m. Praze kofinancování projektu na přestavbu ÚČOV.

"Toto řešení bude mít nakonec nižší dopad na růst cen vodného a stočného než při přijetí dotací, protože tam, kde jsou projekty financovány evropskými dotacemi, je nutné okamžitě zahájit obnovu celého infrastrukturního majetku. A to vede k velkému navýšení cen vodného a stočného, což se ukázalo například v Plzni, kde cena vody stoupla vloni o 34 % a letos o 18 %." vysvětluje Marcela Dvořáková, ředitelka komunikace a marketingu společnosti Pražské vodovody a kanalizace.

Foto: Wikipedie, MathKnight and Zachi Evenor, licence GNU


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme