Praha nechá vybudovat vakový jez u plavebních komor v Podbabě

Praha musí vybudovat takzvaný vakový jez u plavebních komor v Podbabě. Má při povodni ochránit místní plavební kanál. Teprve potom bude Praha moci získat stavební povolení na výstavbu nové části Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově.

4 min. čtení

ČTK to zjistila z materiálu, který schválili v úterý radní hlavního města. Jeho cena není v materiálu uvedena. V první části vyjde výstavba nové čistírny na necelých šest miliard korun a spuštěna má být v roce 2017.

 

V případě povodní mají být kvůli lepšímu průtoku velké vody velkou i malou plavební komorou sklopeny jejich horní vrata. Avšak zároveň je třeba ochránit plavební kanál nad komorami. "Jako optimální technické řešení uzavření plavebního kanálu byl zvolen vakový jez. K jeho hlavním výhodám patří mimo jiné jednoduché konstrukce a jednoduché ovládání," píše se v materiálu. Jez bude 30 metrů před silničním mostem v ulici Za Elektrárnou a při běžném průtoku vody ve Vltavě bude sklopen.

Vybudování jezu by mělo podle materiálu trvat zhruba 20 měsíců a stavět by se mělo začít v první polovině příštího roku.

Kromě jezu má vzniknout ještě lávka, která povede k malé elektrárně umístěné na pravém takzvaném platě velké komory. Město rovněž nechá zkultivovat prostor záplavového území v okolí budoucí nové čističky na Císařském ostrově. Na neudržovaném území jsou náletové dřeviny a skládka zeminy. Také tady se začne pracovat v první polovině roku 2015 a práce potrvají osm měsíců.

Přestavba čistírny vyjde v první fázi na 5,79 miliardy korun. Do zkušebního provozu, který potrvá rok, má být uvedena v prosinci 2017. Čistírnu musí město postavit kvůli předpisům EU. Pokud ji Praha nestihne do roku 2017 přestavět, hrozí jí ze strany EU pokuta až milion korun denně. Příprava stavby začala v roce 2004 a provází ji mnoho problémů a sporů. Praha původně chtěla získat peníze na přestavbu a dostavbu z fondů Evropské unie, ta jí ale peníze odmítla dát.

 

 

Foto: Wikipedia, Aktron, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme