Praha loni dala na deratizaci myšovitých hlodavců 3,71 milionu korun, meziročně stejně

Pražský magistrát loni vydal na deratizaci myšovitých hlodavců v ulicích a v kanalizaci zhruba 3,71 milionu korun, což je meziročně zhruba stejně. Větší částka šla na deratizaci na povrchu. Vyplývá to z dokumentu magistrátního odboru zdravotnictví. Deratizace se provádí vždy na jaře a na podzim. Letos by měla začít v první fází 1. dubna. 

2 min. čtení

Povinnost hubit škodlivé hlodavce je stanovená zákonem o ochraně veřejného zdraví. Deratizaci provádí rovněž Pražské vodovody a kanalizace (PVK), které mají na starosti distribuci vody.

Při povrchové deratizaci odborníci položili celkem 14.520 nástrah, za které magistrát zaplatil přibližně 2,98 milionu korun. "V kanalizační síti bylo položeno 3030 nástrah a byly ošetřeny kanalizační vstupy a přípojky," píše se v dokumentu. Za tyto nástrahy město vydalo 727.149 korun.

Pro letošní rok je naplánováno zahájení jarní deratizace od 1. dubna do 30. června. Podzimní fáze pak má začít 15. srpna a skončí 30. října. Stejně jako v uplynulých letech budou nástrahy pokládány po celém území metropole.

V roce 2020 bylo užito při povrchové deratizaci asi 12.200 kilogramů nástrah. Kilogram jedu odpovídá jedné takzvané deratizační jednotce, kterou je jeden dům. V kanalizaci bylo loni položeno 2975 kilogramů nástrah. Nejvíc peněz stála město loni deratizace v Praze 4, která je největší městskou částí, a to asi 530.725 korun.

V pražské kanalizační síti žije několik milionů potkanů. Pravidelná deratizace udržuje jejich počet na přiměřené úrovni. Další ale žijí na povrchu okolo popelnic nebo v neošetřované zeleni.

Foto: Wikipedia, Služba národního parku, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme