Praha investuje do oprav vodovodů a kanalizací

Každé dvě hodiny došlo loni v Praze k havárii na vodovodní síti. I když počet nehod oproti roku 2008 klesl, investice do oprav vodovodních a kanalizačních sítí musejí pokračovat. Město počítá s částkou zhruba jedna miliarda korun.

6 min. čtení

Celkem došlo v roce 2009 v hlavním městě k 4377 haváriím na vodovodním řadu, což je o 619 méně než o rok dříve. Závad na kanalizační síti opraváři napočítali 2588. Příčinou poklesu byly nejen investice do modernizace, ale zřejmě i mírná zima. Protože na přelomu loňského a letošního roku, kdy se teploty pohybovaly hodně pod bodem mrazu, naopak počet havárií o devět procent vzrostl.

Prioritou je dokončování oprav
Prioritou radnice pro letošní rok je dokončení již rozestavěných akcí. Na ně také půjde více než polovina z investované částky – 530 milionů korun. Za celkem 275 milionů korun bude opraveno a obnoveno vodovodní potrubí ve městě. Dočkají se ho například obyvatelé ulic Nad Hradním vodojemem, Dr. Z. Wintra nebo Nad Motolskou nemocnicí. Třicet milionů korun si vyžádá poslední etapa oprav v Pařížské.

Více než 122 milionů pražská radnice investuje na dokončení oprav kanalizační sítě. Ta by měla být v následujících měsících hotová například v ulici Na Františku, v Myslíkově ulici, nebo ve Filmařské na Barrandově.

Nemalá částka – zhruba 333 milionů korun – půjde i na nově započaté opravy. „Stavby zahajované v tomto roce jsme vybírali na základě nejnutnějších potřeb, například v místech, kde by mohla být ohrožena spolehlivost dodávek. Nebo také v rámci spolupráce s technickou správou komunikací, dopravním podnikem či městskými částmi,“ poznamenal Pavel Klega, náměstek primátora, odpovědný za hospodářskou politiku města.

Jako urgentní byl vyhodnocen například stav potrubí v Korunní, které pochází z let 1884 až 1928 a už má své odslouženo. Zahájena bude obnova vodovodů na Národní třídě a v okolí, v Gotthardské ulici či v kolektoru Modřany. Vodohospodáři by se také rádi zaměřili na propojení vodovodních řadů v ulicích Lysinská a K Beránku,nebo Vajgarská na Černém Mostě, což zajistí lepší zabezpečení dodávky kvalitní pitné vody. Celkem by měly tyto akce přijít na 205 milionů korun.

Dalších více než 113 milionů korun spolkne oprava dešťové kanalizace v ulicích VodnickáU Pramene, či Albíny Hochové v Praze 22. Velmi špatný technický stav potrubí si vynutil obnovu i v Praze 10, a sice v ulicích Na Šafránce a Estonská. Nejvíce finančních prostředků – 24 milionů – si vyžádá rekonstrukce oddělovací komory Maďarská a výměna uzávěrů na stokové síti Čechův most.

Jen pro zajímavost, na území metropole vede tři a půl tisíce kilometrů vodovodů a stejné množství kanalizačních stok. Úctyhodné je – bohužel – i jejich stáří. V porovnání s ostatními, zejména západoevropskými městy, má Praha jednu z nejstarších vodovodních sítí.

(mak)

Doporučujeme