Praha hledá na přestavbu čistírny chybějících 1,5 miliardy Kč

Praha hledá způsob, jak v roce 2016 financovat stavbu nové části Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. V současné době totiž městu chybí asi 1,5 miliardy korun. ČTK to dnes řekla radní Jana Plamínková (STAN). Praha má zhruba 500 milionů korun na účtu Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), které město vybralo v minulosti na zvýšeném vodném a stočném.

6 min. čtení

Na příští rok však potřebuje na stavbu čistírny celkem dvě miliardy Kč. Nová vodní linka bude přitom stát v úhrnu kolem šesti miliard korun.

Nyní Praha hledá způsob, jak bude stavbu v příštím roce financovat.
Jedním z možných zdrojů je úvěr. "V tuto chvíli jsou peníze takzvaně levné, takže to je jedna varianta," řekla radní.

Druhou možností je, že by Praha celou stavbu financovala ze svého rozpočtu. To by však znamenalo velký zásah do investic na příští rok. "V nejhorším případě to zaplatíme ze svého, ale nebude to jednoduché. V tu chvíli by nám nezbyly peníze na další investice do vodohospodářské infrastruktury," řekla Plamínková.

Ve hře je podle radní i případné zvýšení vodného a stočného – to město zvedalo před několika lety a peníze ukládalo na účet, na něm je zmíněných 500 milionů. Pokud by cenu vodného a stočného město zvýšilo o osm procent, získá navíc asi 300 milionů, v případě desetiprocentního zvýšení to je o 100 milionů více. "O této variantě ale budeme teprve diskutovat," řekla Plamínková. V současné době je cena vodného a stočného podle stránek Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) 77,65 korun za kubík.

Poslední možností je pak podle Plamínkové žádost o peníze z evropských fondů – Praha o peníze z unie v minulosti již několikrát neúspěšně žádala.
Jedním z důvodů zamítnutí žádosti je podle radní smlouva s PVK o nájmu vodohospodářské sítě do roku 2028. "Budeme proto jednat o úpravě této smlouvy," řekla. PVK v minulosti několikrát odmítla, že by zamítnutí žádosti o dotaci způsobila zmíněná smlouva.

Vedení města dnes symbolicky poklepalo na základní kámen stavby. Samotná výstavba fakticky začala již 10. října. Nová vodní linka vyjde na 5,8 miliardy korun, dalších 200 milionů bude stát provoz v prvním roce jejího fungování. Stavba má trvat 30 měsíců. Praha se dostavbou vyhne pokutě, která městu v případě nedokončení linky hrozí. Provozovatelem čistírny by měly být PVK. Město k výstavbě zřídí také infocentrum, kde se lidé dozví podrobnosti o stavbě.

Výstavba linky je první fází celkové modernizace čistírny, která by v konečném součtu měla stát přes deset miliard korun. V dalších etapách musí Praha vložit miliardy do stavby čerpací stanice, opravy staré vodní linky a technického řešení kalového hospodářství. ÚČOV byla na Císařském ostrově uvedena do provozu v roce 1966. V 80. a 90. letech byla rekonstruována, zejména byla navýšena její nedostačující kapacita.

 

Foto: „Praha, Dejvice, Baba, čistička vod“ od Tento obrázek vytvořil uživatel Wikipedie a Wikimedia Commons Aktron. Fotografie je vlastním dílem. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme