Praha dokončila jezírko na Letné, je v něm voda z Vltavy

Pražský magistrát dokončil jezírko na Letné, které ve druhé polovině loňského roku napustil vodou z Vltavy. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí města Vít Hofman. Jezírko je umístěno v prostoru severně od Hanavského pavilonu směrem k pískové ploše a napájeno je pomocí čerpadla vodou z Vltavy. Jeho hlavní účel je zavlažování a sloužit má rovněž k rekreaci, i když koupání v něm bude jen na vlastní nebezpečí.

3 min. čtení

„Režim zde bude obdobný jako například na rybnících ve Stromovce. Koupání lidí je zde na vlastní nebezpečí, platí zde zákaz koupání psů a nebudeme povolovat lodičky – na to je ta plocha přece jen příliš malá a mohlo by docházet ke konfliktům. Vodní plocha je 6500 metrů čtverečních, maximální hloubka asi dva metry,“ uvedl Hofman. Náklady na vybudování plochy byly 15,6 milionu korun bez DPH.

Vodu do jezírka město načerpalo přes jednu ze tří pracovních šachet Rudolfovy štoly z 16. století. Napouštění bylo dokončeno před Vánoci, dodal Hofman. Jedním z důvodů vybudování nové plochy je i boj proti suchu – město za tímto účelem postupně opravuje a vylepšuje rybníky a vodnítoky a buduje nádrže na zadržení vody. Součástí nového rybníka je ostrov, na který je možné dojít po dřevěném molu.

Praha podle dřívějších informací magistrátu vlastní 85 rybníků o rozloze 120 hektarů. Dalších 20 rybníků o 30 hektarech vlastní soukromníci. Město má dále v majetku 32 retenčních nádrží, sedm suchých poldrů, 28 dešťových nádrží a čtyři velká vodní díla, jako je Hostivařská přehrada nebo Džbán.

Radní Prahy koncem předminulého roku schválili soubor pravidel, který má pomoci v boji proti suchu. Město má podporovat budování vodníchploch a prvků a minimalizovat vybetonované plochy, místo nichž mají vznikat prostranství s propustnými povrchy. Na střechách budov se má vysazovat zeleň, která vodu využije, zároveň zlepšuje životní prostředí a město ochlazuje. Dokument vychází z předloni schválené klimatické strategie.

Autor: ČTK
Foto: Wikipedia

Doporučujeme