Praha dala zelenou přestavbě čistírny na Císařském ostrově

Praha dala zelenou přestavbě ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, jejíž příprava začala před zhruba patnácti lety. Rada včera schválila výstavbu nové vodní linky za 5,8 miliardy korun bez DPH. Kvůli hrozbě pokut ohledně čistoty vypouštěných vod by měla být linka dokončena do konce roku 2017.

8 min. čtení

Praha ji zaplatí z poplatků za vodné a stočné a z rozpočtu města. Na evropské dotace totiž kvůli dlouhodobé a nevypověditelné smlouvě s provozovatelskou firmou Veolia nedosáhne.

Ze včera schváleného materiálu vyplývá, že městskou pokladnu bude linka stát 3,54 mld. korun bez DPH, Pražská vodohospodářská společnost (PVS) zaplatí jako správce vodovodní sítě 2,26 mld. korun bez DPH. Pokud bude mít město nedostatek peněz, nabízí se i možnost využít část úvěru od Evropské investiční banky na výstavbu metra do Motola.

 

"Kdyby došlo na lámání chleba a nebylo možné peníze najít v rozpočtu hlavního města, pak existují dva mimorozpočtové zdroje, zdroje z prodeje majetku," řekl dnes novinářům primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). K dispozici by brzy měly být peníze za uskutečněný prodej části Pražské teplárenské – Energotransu. "Jde o 2,5 až tři miliardy korun, které na účet hlavního města teprve doputují," uvedl Hudeček. Druhou možností by byla privatizace městských bytů. "To jsou další cca dvě miliardy korun," dodal primátor. Městská rada ale zatím nepočítá s tím, že by tyto peníze využila k přestavbě čistírny.

Nákladná stavba nové vodní linky bude podle všeho pro Pražany znamenat další zvyšování poplatků za vodu. Připustil to už i primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Rozhodnutí o zdražení by mělo padnout v příštím roce. Zda se tak opravdu stane, ale zatím není zcela jasné. Politici se totiž před volbami do nepopulárního kroku patrně nepohrnou. Naposledy se poplatky za vodu v Praze zvyšovaly na začátku letošního roku, a to o 11,07 procenta na 64,65 koruny bez DPH za metr krychlový. Vybere se tak o 700 milionů ročně navíc.

 

Okamžité zvyšování vodného a stočného dnes odmítl náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09), podle něhož nebude nutné ani zdražování o inflaci. "Tak, jak je to teď nastaveno, způsob financování a objemy finančních prostředků, tak to není nutné," řekl Nouza na dotaz ČTK.

 

Výstavba linky je první fází celkové modernizace čistírny, která by v konečném součtu měla stát přes deset miliard korun. V dalších etapách musí Praha vložit miliardy do stavby čerpací stanice, opravy staré vodní linky a technického řešení kalového hospodářství. Stavbu nové vodní linky zahájí konsorcium čtyř firem. "Do konce roku by měl zhotovitel požádat a zahájit proces vydání stavebního povolení na novou vodní linku," uvedl Nouza.

Nová linka bude čistit vodu pro asi 1,4 milionu lidí. "Vodní linka bude obsluhovat 60 až 65 procent splaškové kanalizace, která přijde do ústřední čistírny," uvedl Nouza.

 

Praha měla začít plnit ekologické limity pro obsah dusíkatých látek v odpadních vodách už od roku 2011. Vyjednala si ale výjimku. Pokud do stanoveného termínu podmínky nesplní, hrozí jí vysoké sankce od České inspekce životního prostředí i Evropské komise. "Po roce 2017 nebudeme do Vltavy vypouštět něco, co by ohrožovalo město Prahu z hlediska případných pokut," uvedl Nouza. Případné sankce by byly v milionech korun denně.

Náklady na výstavbu nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově (v mil.Kč bez DPH):

2013
Nájemné od PVS: 260
Rozpočet Prahy: 150

2014
Nájemné od PVS: 500
Rozpočet Prahy: 400

2015
Nájemné od PVS: 500
Rozpočet Prahy: 1 100

2016
Nájemné od PVS: 500
Rozpočet Prahy: 1 400

2017
Nájemné od PVS: 500
Rozpočet Prahy: 490

Nájemné od PVS celkem: 2 260
Rozpočet Prahy celkem: 3 540
Celkem: 5 800

Odhadované náklady na celkovou přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově:

– nová vodní linka 5,8 mld.Kč bez DPH (vysoutěžená cena; dokončení do konce roku 2017)
– čerpací stanice 456 mil.Kč bez DPH (odhad magistrátu)
– oprava staré vodní linky 2,1 mld.Kč bez DPH (odhad magistrátu)
– řešení kalového hospodářství 1,1 mld.Kč bez DPH (odhad magistrátu)

Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy (MHMP)

 

Zdroj: Wikipedia, Aktron, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme