Praha chce do rekonstrukce potrubí příští rok investovat 3,34 miliardy korun

3 min. čtení

PVS vodovodní síť pronajímá firmě Pražské vodovody a kanalizace (PVK), jejímž většinovým vlastníkem je společnost Veolia a menšinovým Praha. Většina peněz na opravy jde z nájemného od PVK. Návrh měla včera projednat dosluhující městská rada, ale z programu jej nakonec stáhla a zatím není s ohledem na povolební situaci jasné, kdy ho vedení města projedná.

Nájemné od PVK hrazené z vodného a stočného předpokládá PVS v příštím roce ve výši 2,76 miliardy korun, dalších 221 milionu korun chce získat z dotací od ministerstva zemědělství. Schodek ve výši asi 361,2 milionu korun podle dokumentu počítá s tím, že některé z uvedených investic se příští rok nemusí stihnout.

Kromě toho do rozvoje infrastruktury jdou i peníze z dividendy, kterou PVS jako zástupce hlavního města získává za podíl ve výši 49 procent v PVK. Ta podle nedávného vyjádření ředitele PVS Pavla Válka činí 500 až 600 milionů korun ročně. Dohoda je taková, že po roce 2028, kdy společnosti Veolia skončí smlouva na pronájem infrastruktury, vykoupí PVS i zbylých 51 procent v PVK a distribuci vody v metropoli bude zajišťovat sama.

Z nově zahajovaných staveb chce PVS v příštím roce investovat například do obnov vodovodních řadů v Řepích, na Vinohradech či ve Veletržní ulici v Praze 7, pro které vyhradila po 30 milionech korun. Stovky milionů mají mířit do pokračování rekonstrukce úpravny vody Káraný, 119 milionů má jít na již rozestavěnou protipovodňovou ochranu kanalizace v Karlíně. Celkem společnost v přehledu uvedla kolem 250 investic.

Největší plánovanou investicí je rekonstrukce staré vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově za zhruba šest miliard korun. PVS plánuje v lednu vypsat tendr na firmu, která práce provede, v příštím roce však se začátkem prací ještě nepočítá. Obdobnou částku město investovalo do výstavby nové linky, která byla do zkušebního provozu uvedena v roce 2018 a do ostrého letos v lednu.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme