Prachatická nemocnice má pitnou vodu dál jen z náhradních zdrojů

Prachatická nemocnice má po pondělní havárii pitnou vodu stále jen z cisteren nebo pet lahví, bude to tak nejméně do pátku. Nyní se v nemocnici čistí a dezinfikuje potrubí, řekl ČTK ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš. Nemocnice se už podle něj sice opět napojila na městský řad, provizorní provoz ale trvá.  

2 min. čtení

Nemocnice odložila všechny naplánované operace. Výjimku tvoří jen akutní zákroky, které nelze posouvat na pozdější termín. Takové pacienty si přebraly okolní nemocnice z Českého Krumlova, Strakonic, Českých Budějovic nebo Písku. V Prachaticích nemohou operovat, protože vzhledem k havárii zatím nefunguje sterilizace přístrojů.

Do okolních nemocnic také dočasně dojíždějí ženy rodit, míří tam i pacienti, kteří musí pravidelně na dialýzu. "Jedná se zhruba o 40 osob," uvedl Čarvaš. "Co se týče dialýzy, tak náš personál se přesouvá do Českého Krumlova, kde se na noční směně bude starat o naše pacienty," dodal.

Provoz zařízení v pondělí narušila havárie, když se do pitné vody z městského řadu dostaly splašky z kanalizace. Nyní se nemocnice napojila na jinou část městského řadu. "Proplachujeme naše potrubí a odebírali jsme vzorky pro hygienu, abychom mohli mít co nejdřív výsledky rozborů, že voda, která teče z kohoutků, je nezávadná a je pitná," uvedl Čarvaš. Dodal, že do té doby budou vodu z tohoto zdroje brát pouze jako užitkovou.

 

Foto: „Town hall in Prachatice in 2011 (3)“ od Chmee2Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme