Práce na opravě nádrže Letovice pokračují, vodohospodáři zvýšili hladinu

Práce na opravě vodní nádrže Letovice na Blanensku podle Povodí Moravy pokračují podle harmonogramu, vodohospodářům to umožnilo znovu zvýšit hladinu. Cílem oprav je posílit protipovodňovou ochranu a zvýšit bezpečnost vodního díla, ale také odstranit sedimenty ze dna nádrže, které v létě zhoršují kvalitu vody. 

4 min. čtení

V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Opravy začaly loni v srpnu, potrvají 32 měsíců a vyžádají si investici 229 milionů korun.

Vodohospodáři mají hotové bourací práce na bezpečnostním přelivu, odbourali například nadzemní část přelivné zdi i dno takzvaného spadiště. "V současnosti probíhají stavební práce na rozšíření spadiště a injektáže na bezpečnostním přelivu. Během prosince jsme dokončili sanaci velké části povrchu odběrné věže a rekonstrukci opevnění návodního líce hráze," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Právě kvůli těmto pracím vodohospodáři snížili hladinu na kótu 347 metrů nad mořem, snižovat ji začali už na konci loňského léta. Sanaci povrchů a práce na opevnění stihli udělat díky příznivým klimatickým podmínkám v mírném předstihu tak, že nádrž mohli začít napouštět už na konci loňského roku. Zatím ji zvýšili na kótu 350,50 metru nad mořem. V dalším napouštění budou pokračovat na konci dubna po dokončení další fáze prací. Před letní sezonou by pak měla být nádrž v závislosti na hydrologické situaci napuštěna na kótu 355 metrů nad mořem.

"Harmonogram navyšování hladiny vody v nádrži jsme vytvořili tak, aby v každé fázi rekonstrukce byla hladina na co nejvyšší možné kótě, vodní sloupec co nejvyšší a voda v nádrži co nejméně náchylná na prohřátí a rozvoj sinic. To platí nejen ve vazbě na fázi rekonstrukce, ale i ve vazbě na roční období," uvedl Gargulák.

Údolní nádrž leží mezi Letovicemi a Křetínem na spodní části toku Křetínky. Vznikla v 70. letech hlavně kvůli vyrovnávání toku Svitavy v obdobích sucha. Je také cílem rekreantů, rybářů a milovníků vodních sportů. Rekonstrukce připraví vodní dílo až na desetitisíciletou povodeň.

Foto: Wikipedia, Lukáš Malý, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme